18.3 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ο Ντόρσεϊ οδήγησε τη Μακάμπι στη νίκη (vids)

H Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε 86-84 της Ρεάλ Μαδρίτης στο Ισραήλ για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να κάνει νέο ατομικό ρεκόρ με 30 πόντους! Η ομάδα του Σφαιρόπουλου βρίσκεται πλέον στο 10-11, ενώ οι Μαδριλένοι είναι στο 13-8, χάνοντας το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι τους με δραματικό τρόπο στο φινάλε.

Οι Ισπανοί μπορεί να έκαναν το πρώτο βήμα με τον Ταβάρες, αλλά τα μακρινά σουτ ήταν αυτά που κυριάρχησαν στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να σουτάρουν 11/16 σε αυτήν την περίοδο και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να μετρά 3/3. Παρά τις ιδιαίτερα σημαντικές της απουσίες, οι Μαδριλένοι έβρισκαν τις λύσεις με τον Κάρλος Αλοθέν να κάνει ένα βήμα μπροστά και στη δημιουργία, για να φτάσουν από το 2-2 (1’) στο 2-11 (2’34’’) και από εκεί στο +12 (19-31, 9’). Από αυτό το τελευταίο λεπτό ως το 13’ ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε τους παίκτες του να κάνουν ένα 16-2 και να παίρνουν το προβάδισμα για πρώτη φρά (35-33). Ο Καλοϊάρο οδήγησε στο 43-40 (16’), αλλά ο Κάρολ με 9 πόντους σε 7’39’’ και ο Τόμπκινς διαμόρφωσαν το 43-46 (17’27’’).

Το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να κλέβει την παράσταση επιθετικά, φτάνοντας στους 22 πόντους ως τα μισά της τρίτης περιόδου (5/7 3π, 3/4  τρ.). Η Μακάμπι έφτασε στο +4 (63-59, 27’25’’), αλλά ένας παίκτης που δεν είχε παίξει καθόλου στο πρώτο ημίχρονο και ξεκίνησε ασικός στο δεύτερο, ο Φαμπιάν Κοσέρ έγραψε το 63-63 (28’25’’).

Η σκυταλοδρομία στο προβάδισμα συνεχίστηκε για τις δό ομάδες. Η όγδοη ασίστ του Ουίλμπεκιν και το μόλις δεύτερο εύστοχο σουτ του στο παιχνίδι οδήγησε στο 76-72 (36'20''). Τα λάθη έπαιξαν τον δικό τους ρόλο για να φτάσει  το παιχνίδι στο 80-80 διά χειρός Ταβάρες με 50'' για τη λήξη.

Ο Ντόρσεϊ ήταν και πάλι εκεί για να κάνει ρεκόρ καριέρας και με το "γκολ φάουλ" να γράψει το 83-80 με 34'' για το τέλος. Το φάουλ έγινε στον Ντεκ στη συνέχεια (83-82) η απάντηση ήρθε και πάλι από τον Ντόρσεϊ που έφτασε στους 30 πόντους γράφοντας το 85-82 με 10'' πλέον στο ρολόι. Ο Ντεκ ήταν και πάλι εύστοχος (85-84). Με 8'' να απομένουν οι διαιτητές χρέωσαν με αντιαθλητικό φάουλ τον Τέιλορ πάνω στον Χάντερ, ο οποίος είχε 0/2, ο Ουίλμπεκιν είχε 1/2 και διαμόρφωσε το τελικό 86-84, αφού στα 7'' που είχαν μείνει ο Μπέντερ έκλεψε την μπάλα από τον Κάρολ.

MVP: Αδιαμφισβήτητα ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ο οποίος σημείωσε 30 πόντους, σκόραρε στα καθοριστικά τελευταία λεπτά και είχε 7/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές, τέσσερα ριμπάουντ, τρεις ασίστ και μία τάπα.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Η Ρεάλ Μαδρίτης έπαιξε χωρίς τους Γιουλ, Ράντολφ, Φερνάντεθ, ενώ η Μακάμπι χωρίς τον Όμρι Κάσπι, ο οποίος είχε ενοχλήσεις στο στομάχι, όπως ανακοινώθηκε λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Η Φενέρμπαχτσε υποδέχεται την Μακάμπι Τελ Αβίβ (26/1), η οποία στη συνέχεια υποδέχεται την Αναντόλου Έφες (28/1). Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (27/1) και στη συνέχεια ταξιδεύει στη Γερμανία για την αναμέτρηση με την Άλμπα Βερολίνου (29/1).

Διαιτητές: Ράντοβιτς, Ντιφαλά, Πάντερ

Δεκάλεπτα: 24-33, 45-46, 63-66, 86-84