26.4 C
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024

Ο Ντίλαρντ καθάρισε για τον ΠΑΟΚ (pics)

Δεν ήταν ένα τυπικό, φιλικό παιχνίδι αυτό που έδωσε ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Σακαρίγια. Σκληρές φάσεις, αντιαθλητικά φάουλ, τεχνικές ποινές (στο 33΄ αποβλήθηκε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου) και γενικά ένας αγώνας που δοκίμασε τον Δικέφαλο του Βορρά σε όλα τα επίπεδα πριν φτάσει στη νίκη με 86-81. Έτσι τερμάτισε στην 3η θέση του τουρνουά της Προύσας.

Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι προετοιμασίας για την ομάδα της Θεσσαλονίκης που επιστρέφει αύριο το πρωί στη βάση της και από τη Δευτέρα θα δουλεύει πια με προπονήσεις μέχρι το πρώτο επίσημο ματς της περιόδου (4/10 προημιτελικός Κυπέλλου Άρης-ΠΑΟΚ).

Στο σημερινό ματς, «έλαμψε» ο Κέβιν Ντίλαρντ που εκτέλεσε (25 πόντοι με 6/9 τρίποντα) και δημιούργησε (8 ασίστ) ιδανικά το παιχνίδι του ΠΑΟΚ. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν είχε διαθέσιμο τον Όουεν Κλάσεν για 4ο διαδοχικό φιλικό παιχνίδι μετά την κάκωση που υπέστη στο γόνατο στο ματς του περασμένου Σαββάτου με την Μπάμπεργκ όμως έβγαλε και σήμερα χρήσιμα συμπεράσματα.

Με τον Ντίλαρντ να δημιουργεί (4 ασίστ) και τον Τρις κατά κύριο λόγο να εκτελεί (7 πόντοι) ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 21-19. Ο Ντίλαρντ ανέλαβε στη δεύτερη περίοδο να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες στην εκτέλεση (14 πόντοι στο ημίχρονο) και ο ΠΑΟΚ κατάφερε σταδιακά να ανοίξει την «ψαλίδα» προηγούμενος με 29-23 στο 24΄και 34-27 στο 17΄.

Οι Τούρκοι διαιτητές όμως θέλησαν να δώσουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο παιχνίδι και με 2-3 αλλοπρόσαλλα σφυρίγματα προκάλεσαν την έκρηξη του ασπρόμαυρου πάγκου που χρεώθηκε με δύο απανωτές τεχνικές ποινές. Η Σακαρίγια μείωσε στο 34-30 όμως στο τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα με 41-36 παίρνοντας 25 πόντους από το δίδυμο Ντίλαρντ-Τρις.

Η Σακαρίγια ισοφάρισε στους 41 πόντους στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου όμως ο Δικέφαλος του Βορρά βρήκε σκορ στον αιφνιδιασμό με τους Τζόουνς, Μαργαρίτη και στο 27΄ ήταν μπροστά με διψήφια διαφορά (49-59) και με δύο συνεχόμενα καλάθια του αρχηγού του, διατήρησε αυτό το προβάδισμα στο τέλος της 3ης περιόδου (57-67).

Με δύο τρίποντα άρχισε η Σακαρίγια την 4η περίοδο μειώνοντας στους τέσσερις (63-67). Λίγο μετά απειλήθηκε σύρραξη όταν ο Λάκι Τζόουνς δέχτηκε σκληρό φάουλ στον αιφνιδιασμό που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες του Παπαθεοδώρου που χρεώθηκε με 2η προσωπική τεχνική ποινή και αποβλήθηκε για να κοουτσάρει στα τελευταία επτά λεπτά ο Κώστας Χαραλαμπίδης. Οι διαιτητές που είχαν εξελιχθεί σε πρωταγωνιστές πια του αγώνα, χρέωσαν την Σακαρίγια στα αμέσως επόμενα λεπτά δύο επιθετικά φάουλ και μία τεχνική ποινή!

Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, ξεφεύγοντας με 12 πόντους τέσσερα λεπτά πριν το τέλος (72-84) για να φτάσει στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-41, 57-67, 81-86

ΣΑΚΑΡΙΓΙΑ (Μπουράκ): Γιάνκοβιτς 12, Σανλί 7, Μπιρσέν 11, Οζντογκάν 16, Κορκμάζ 13, Χάρις 5, Γκονλούμ, Κιρσάλι, Ονέν 5, Πρίορ 4, Μπούθ 8.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 3, Κρουμπάλι 13, Τσόχλας 3, Μαργαρίτης 8, Ζάρας 5, Καρράς, Καραμανώλης, Τρις 16, Κόνιαρης 2, Τζόουνς 11, Ντίλαρντ 25.