19 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Ο Νέντοβιτς στη ζώνη του λυκόφωτος για 8:41 (vid)

Ήταν εκείνος που πήρε τον Παναθηναϊκό από το χέρι και με «μεγάλα» σουτ τον οδήγησε στη σπουδαία νίκη επί του Ολυμπιακού για την Basket League και στην «εκδίκηση των ξεγραμμένων». Ο Νεμάνια Νέντοβιτς σημείωσε 24 πόντους με τους οποίους έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των «πράσινων» ενώ παράλληλα σημείωσε και την τρίτη μεγαλύτερη επίδοση πόντων από παίκτη του Παναθηναϊκού στα εκτός έδρας ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος.

Ο Σέρβος έκανε ένα μυθικό δεκάλεπτο. Σε «σκάρτα» 10 αγωνιστικά λεπτά, από το 29:37 με το σκορ στο 59-48 υπέρ του Ολυμπιακού μέχρι το 38:18 όταν «χτύπησε» για τελευταία φορά κάνοντας το 72-76, με το τρίποντο που σχεδόν έκρινε το ντέρμπι, ήταν ασταμάτητος. Ο Νέντοβιτς σημείωσε 17 από τους 28 πόντους του Παναθηναϊκού αστοχώντας μόνο σε μία βολή και ένα τρίποντο!

Η επίδοση του Σέρβου είναι η καλύτερη των τελευταίων 35 «αιώνιων» ντέρμπι με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό. Η προηγούμενη καλύτερη σημειώθηκε από τον Κένεντι Ουίνστον πριν από σχεδόν 13 χρόνια. Ήταν στο αντίστοιχο ματς της κανονικής περιόδου της σεζόν 2007-08 όταν ο Ουίνστον σημείωσε 26 πόντους στη νίκη του Παναθηναϊκού με 82-64. Ο Ουίνστον είχε σε εκείνο το παιχνίδι 3/6 βολές, 1/1 δίποντο, 7/8 τρίποντα, τέσσερα ριμπάουντ και πέντε κερδισμένα φάουλ σε 34:25.

Η κορυφαία επίδοση από παίκτη του Παναθηναϊκού στα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ανεξαρτήτως έδρας και φάσης του Πρωταθλήματος, μοιάζει ακατάρριπτη με τα σημερινά δεδομένα. Ήταν εκείνη των 35 πόντων του Άριαν Κόμαζετς στο πρώτο από αυτά τα παιχνίδια στα χρόνια της Basket League. Ο Κροάτης είχε 5/6 βολές, 9/14 δίποντα, 4/10 τρίποντα σε 40 λεπτά αλλά δεν είχε αποτρέψει την ήττα του Παναθηναϊκού με 78-76.