16.7 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ο Μακ Κόλουμ κέρδισε τον Χάρντεν (vids)

Οι «μισοί» Χιούστον Ρόκετς έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους στο «Moda Center», αλλά οι γηπεδούχοι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς είχαν τον τελευταίο λόγο, επικρατώντας με 128-126 στην παράταση.

Ο Σι Τζέι Μακ Κόλουμ με 44π. και οκτώ ασίστ ηγήθηκε των νικητών, με τον Νταμιάν Λίλαρντ να συνεισφέρει άλλους 32π., πέντε ριμπάουντ και εννέα ασίστ και το Γιουσούφ Νούρκιτς να κάνει double double με 12π. και έντεκα ριμπάουντ, ενώ είχε και έξι ασίστ. Μακριά από τον καλό εαυτό του έμεινε ο Καρμέλο Άντονι (5π.).

Ο κορονοϊός ανάγκασε τις «ρουκέτες» να παραταχθούν με σοβαρές απουσίες στο Πόρτλαντ, καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Ντε Μάρκους Κάζινς, Έρικ Γκόρντον, Μέισον Τζόουνς και Τζον Ουόλ. Ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν εξαιρετικός, με 44π. και δεκαεφτά ασίστ, ο Κρίστιαν Γουντ ήταν επίσης «διπλός» με 31π. και δεκατρία ριμπάουντ, ενώ 7π. με έντεκα ριμπάουντ είχε ο Πι Τζέι Τάκερ και 11π. ο Ντάνιουελ Χάουζ. Ωστόσο, δεν αποδείχθηκαν «αρκετοί» για τη νίκη.

Ο Χάρντεν ήταν εκείνος που με λέι απ ισοφάρισε σε 113-113 κι έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση, 38.9’’ πριν από τη λήξη. Ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχα σουτ. Στο έξτρα πεντάλεπτο η «μάχη» συνεχίστηκε, πριν ο Μακ Κόλουμ με τρίποντο διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα. Ο Χάρντεν στην τελευταία επίθεση έκανε λάθος πάσα και η νίκη έμεινε στους γηπεδούχους.