21.1 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ο Λόιντ δεν ήταν..Τζόρνταν (pics+vids)

O μέχρι τώρα πρώτος σκόρερ της Euroleague, Τζόρνταν Λόιντ (22.6 πόντοι μ.ο σε 5 παιχνίδια) πραγματοποίησε το χειρότερο του φετινό παιχνίδι στη διοργάνωση, πετυχαίνοντας μόλις 9 πόντους και αυτό κόστισε στον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 74-59 από την Μπάγερν Μονάχου σε ένα παιχνίδι που σίγουρα δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας.

Κάπως αμήχανο το ξεκίνημα της αναμέτρησης με ατομικές ενέργειες και αρκετά άκαρπα σουτ. Το πρώτο δεκάλεπτο πήγε στους γηπεδούχους με 18-14, ενώ το σκορ του ημιχρόνου έφτασε μόλις στο 33-31, αφού ο Ερυθρός Αστέρας ήταν απελπιστικά άστοχος στα σουτ εντός παιδειάς (7/21 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/9 βολές) και η Μπάγερν Μονάχου ελαφρώς καλύτερη (8/15 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 5/7 βολές).

Στο ίδιο έργο θεατές και όταν οι αντιμαχόμενοι επέστρεψαν από τα αποδυτήρια της «Audi Dome» για το δεύτερο μισό του παιχνιδιού. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, που είχε κάποιες αναλαμπές, μπήκε στην τελευταία περίοδο προπορευόμενη με 4 πόντους (55-51). Προβάδισμα το οποία και κατάφερε να αυξήσει πλησιάζοντας προς το φινάλε και να φτάσει στην πέμπτη της νίκη σε επτά παιχνίδια. Έτσι, η Μπάγερν έπιασε τη Ζαλγκίρις Κάουνας στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Νικ Μπάμπ και Ουέιντ Μπόλντγουιν μοιράστηκαν το τίτλο του πρώτου σκόρερ, πετυχαίνοντας από 15 πόντους έκαστος.

ΜΟΙΡΑΙΟΣ: Όπως ειπώθηκε και στην αρχή, το top dog της ομάδας του Σάσα Τζόρτζεβιτς, ο Τζόρνταν Λόιντ πέτυχε 9 πόντους (1/5 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 4/5 βολές) με 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, μένοντας μακριά από τα φετινά του στάνταρ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας διατηρήθηκαν μέχρι το τέλος. Οι Βαυαροί είχαν 14/26 δίποντα, 11/31 τρίποντα και 13/17 βολές, την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου μέτρησαν 13/33 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 15/18 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 33-31, 55-51, 74-79