19.5 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ο λόγος στα φαβορί στην Ισπανία (vids)

Βαλένθια και Σαραγόσα δικαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και πήραν νίκες στις αναμετρήσεις με τις οποίους ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική της Liga Endesa. Για τη Βαλένθια το 82-74 εκτός έδρας επί της Μανρέσα ήταν η δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, ενώ για τη Σαραγόσα το 88-71 επί της Γκραν Κανάρια ήταν το πρώτο θετικό αποτέλεσμα και έρχεται λίγη ώρα πριν μπει στο αεροπλάνο για την Αθήνα και το Final 8 του BCL.

(ACB Photo / E. Casas)

Μανρέσα-Βαλένθια 74-82

Το μικρό προβάδισμα που είχε πάρει η Βαλένθια στο ημίχρονο του αγώνα της με τη Μανρέσα εξανεμίστηκε στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι βγήκαν πιο συγκεντρωμένοι και πιο αποφασιστικοί στις κινήσεις τους και ισορρόπησαν το παιχνίδι (62-61). Το αντίστοιχο όμως έκαναν οι παίκτες του Πονσαρνάου στο τελευταίο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να φτάσουν στη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα. Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 17 πόντους και ¾ τρίποντα ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Ο Σαν Εμετέριο ακολούθησε στη λίστα των σκόρερ με 12 και ένα βήμα πιο πίσω βρέθηκαν οι Σάστρε και Κάλινιτς με 11 έκαστος. Για τη Μανρέσα ο Εούλιους Μπάεζ σημείωσε 19 πόντους.

Σαραγόσα – Γκραν Κανάρια 88-71

Ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο έλυσε το γρίφο στον αγώνα της Σαραγόσα με την Γκραν Κανάρια. Στο διάστημα αυτό οι γηπεδούχοι έκαναν την μικρή ανατροπή τους: Είχαν ένα επιμέρους 30-14 για να χτίσουν μια διαφορά και να κάνουν το βήμα προς την επικράτηση, μετατρέποντας το 34-43 του ημιχρόνου σε 64-47. Κι αυτό παρά το ότι μόλις σήμερα πληροφορήθηκαν πως ο Βιτ Κρέιτσι δεν θα μπορέσει να τους βοηθήσει στο υπόλοιπο της σεζόν, καθώς υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού.

Ένις και Σίλι αποδείχθηκαν για μία ακόμη φορά τα μεγαλύτερα επιθετικά ατού της Σαραγόσα με 22 και 19 πόντους, ενώ ένα ακόμη εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο Νίκολας Μπρουσίνο με 15 πόντους και επτά ασίστ. Ο πρώτος μάλιστα φάνηκε πως ήθελε τόσο πολύ να παίξει που μπήκε στο παρκέ στο τζάμπολ χωρίς να έχει δηλωθεί στην αρχική πεντάδα, προκαλώντας χαμόγελα.

Για την Γκραν Κανάρια οι ΝτελαΒάλε και Κοστέλο με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ, ενώ ο Μπουριανάντζε είχε 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.