20 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Ο ΛεΜπρον νίκησε τον Γιάννη

Ο ΛεΜπρον Τζέιμς επέστρεψε στην δράση για να νικήσει τον Γιάννη Αντετοκούνπο την ώρα που οι Μάβερικς κέρδιζαν τους “καυτούς” Χιτ. Την τρίτη συνεχόμενη νίκη επί των Μπακς και πέμπτη στα τελευταία έξι παιχνίδια πανηγύρισαν οι Καβαλίερς μετά και το 102-95. Ο “Βασιλιάς” που είχε χάσει το ματς με τους Μπουλς λόγω ίωσης, επέστρεψε δριμύτερος καθώς είχε 24 πόντους, δέκα ριμπάουντ, έξι ασίστ και ένα καθοριστικό γκολ-φάουλ που έκανε το 89-84 στο 43ο λεπτό. Από την άλλη, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που είδε τον συμπαίκτη του Μάικλ Μπίσλεϊ να αποχωρεί τραυματίας, είχε μόλις εννέα πόντους. O Κώστας Κούφος ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κινγκς, έκανε το δεύτερο φετινό του double-double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ αλλά οι του την... έσπασαν καθώς τον κέρδισαν με 102-88. Ο Σεθ Κάρι σκόραρε 29 πόντους, ο Χάρισον Μπαρνς αλλους 24 και οι Μάβερικς κέρδισαν την πιο φορμαρισμένη ομάδα της λίγκας, τους Χιτ με 96-89 υποχρεώνοντας στην μόλις τρίτη τους ήττα σε 19 ματς. Τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών έβαλαν οι Χοκς που πέρασαν από την Βοστόνη με 114-98 με τον Ντένις Σρέντερ να έχει 21 πόντους και τους Πολ Μίλσαπ και Ντουάιτ Χάουαρντ να έχουν από 17 πόντους ο καθένας. Στην βραδιά που ο Στεφ Κάρι είχε 0/11 τρίποντα, ο Κέβιν Ντουράντ σκόραρε 27 πόντους στο 119-108 επί των Σίξερς, ενώ ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν σκόραρε 12 πόντους στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης με τους Νικς και με τους συνολικά 37 βοήθησε τους Ράπτορς να φύγουν νικητές από την Νέα Υόρκη με 92-91. Ο Τζεφ Τιγκ είχε 25 πόντους με τους 12 εξ αυτών να τους σημειώνει στα τελευταία έξι λεπτά την νικηφόρας, για τους Πέισερς, αναμέτρηση με τους Ρόκετς με 117-108