16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ο Κάλινιτς έσπρωξε τη Βαλένθια στη νίκη (vids)

Η Βαλένθια με ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο επικράτησε 68-61 εκτός έδρας της Φουενλαμπράδα στη Liga Endesa. Ντέρμπι έγινε ανάμεσα στην Μπανταλόνα και τη Σαραγόσα με την "penya" να παίρνει τη νίκη με 88-81.

(ACB Photo / A. Pacheco)

Φουενλαμπράδα - Βαλένθια 61-68

Η Βαλένθια έφτασε στο 6-6 στην κατάταξη του ισπανικού πρωταθλήματος μετά τη νίκη επί της Φουενλαμπράδα εκτός έδρας. Μια νίκη που ήρθε σε μεγάλο βαθμό χάρη στην παρουσία του Νίκολα Κάλινιτς στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης. Μια περίοδος που σφραγίστηκε από το εντυπωσιακό επιμέρους 22-6 για τους "πορτοκαλί".

Ο Κάλινιτς είχε 12 πόντους, επτά ριμπάουντ και τρεις ασίστ, ο Ντέρικ Ουίλιαμς ακολούθησε με 11 πόντους και μια θέση πιο πίσω στη λίστα των σκόρερ ήταν ο Κλέμεν Πρέπελιτς με 10. Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς είχε έξι πόντους και εννέα ριμπάουντ. Μέιντλ και Τριμπλ με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους.

Η Φουενλαμπράδα θα εξακολουθήσει να αναζητά νέα πρόσωπα για το ρόστερ της, ώστε να "ταράξει" λίγο τα νερά και να μην βρεθεί για μία ακόμη σεζόν στην επικίνδυνη ζώνη.

Χοβεντούτ Μπανταλόνα-Σαραγόσα 88-81

Ντέρμπι ως το φινάλε του αγώνα έγινε στην Καταλονία. Εκεί όπου το παιχνίδι φάνηκε να καθαρίζει 11'' πριν το τέλος ο Ντιμιτρίεβιτς με 2/2 βολές για το 85-81. Ο Μπένζινγκ αστόχησε, ο Μόργκαν πήρε το "γκολ φάουλ" και έγραψε το τελικό 88-81.

Η Μπανταλόνα είχε ηγέτη τον Λόπεθ-Αροστεγκί με 28 πόντους και εννέα ριμπάουντ με τον Άντε Τόμιτς να προσθέτει 13 πόντους και επτά ριμπάουντ. Τη δική του δουλειά έκανε μια χαρά ο Φεράν Μπάσας στο τιμόνι της ομάδας με επτά πόντους και οχτώ ασίστ. Ο Ντίλαν Ένις με 24 πόντους και επτά ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τη Σαραγόσα.