14.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Ο Γκριγκόνις έδειξε το δρόμο για τη νίκη (vids)

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έμοιαζε εκτός ρυθμού, βρέθηκε στο -13, αλλά έδειξε για μία ακόμη φορά φέτος πως μπορεί να κάνει τη διαφορά, μπορεί να επιβάλλει το δικό της νόμο και έφτασε στην εκτός έδρας νίκη επί της Βιλερμπάν με 83-74 και τον Μάριους Γκριγκόνις να κάνει ένα ακόμη εξαιρετικό παιχνίδι. Οι Λιθουανοί βρίσκονται στο 5-1, ενώ οι Γάλλοι μένουν στο 0-3.

Ξεκούραστη και ορεξάτη επέστρεψε η Βιλερμπάν, αφού ταλαιπωρήθηκε (και ταλαιπώρησε) τα μάλα λόγω κορονοϊού. Μπήκε στο παιχνίδι της με ένα 7-0, επέτρεψε στους αντιπάλους της το πρώτο εύστοχο σουτ στο τρίτο λεπτό του αγώνα και συνέχισε για να φτάσει σε double score (22-11, 9’) και κάτι παραπάνω (23-11, 9’10’’) με 9/15 δίποντα και 12-7 ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο.

Το παιχνίδι φάνηκε να παίρνει νέο ενδιαφέρον στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Ζαλγκίρις μέσα σε ένα λεπτό έκανε ένα 7-0 για το 26-23 (11’30’’) με τον Γκριγόνις να βρίσκει βοήθειες στους Ουόκαπ και Γκέμπεν. Η αντίδραση όμως ήταν άμεση από τους Γάλλους που συνέχισαν να κάνουν εξαιρετική δουλειά στα επιθετικά ριμπάουντ για να φτάσει ως το 46-33 (18’12’’), παίζοντας στο δικό της ρυθμό.

Η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες φάνηκε να σταθεροποιείται κοντά στους εννέα πόντους με την επιστροφή στον αγώνα. Στα μισά της τρίτης περιόδου η Ζαλγκίρις είδε και τον Γκέμπεν να χρεώνεται με τέταρτο φάουλ και να οδεύει προς τον πάγκο, αλλά και τη διαφορά να μειώνεται μετά από αρκετή ώρα (56-51, 25’43’’). Τα φάουλ άρχισαν να γίνονται μεγάλο πρόβλημα για τους Λιθουανούς παρά το 60-57 με το οποίο έκλεισαν την τρίτη περίοδο. Παρόλα αυτά πήραν το πρώτο προβάδισμα στον αγώνα με τον Λοβέρν (60-61, 31'27'').

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά (62-61 στο 3'40'', 62-66 στο 34'40'', 67-66 στο 36'30'') μέχρι ο Λεκαβίτσιους να σημειώσει έξι συνεχόμενους πόντους για το 67-72 (37'20''). Ο Γκριγκόνις ήταν εκεί για το 73-79 (39'10'') με την κούραση να δείχνει να έχει "χτυπήσει" τους Γάλλους για τα καλά. Το προτελευταίο τάιμ άουτ υπό τους ήχους του Ζορμπά κατάφερε να αφυπνίσει την εξέδρα, αλλά όχι και τη Βιλερμπάν.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έφτασε στο τελικό 74-83 και μαζί στο 5-1 στην Ευρωλίγκα συνεχίζοντας να εντυπωσιάζει.

MVP: Ο Μάριους Γκριγκόνις έχει μεγαλώσει πολύ από την πρώτη του χρονιά εκτός Λιθουανίας κι εκείνον τον τίτλο του MVP στον τελικό του BCL με την Ιμπεροστάρ Τενερίφη. Ωριμάζει, γίνεται ηγέτης και ήταν και απόψε το σημαντικότερο κεφάλαιο για την Ζαλγκίρις Κάουνας.

ΤΑ ΦΑΟΥΛ: Η Ζαλγκίρις μπήκε στην τέταρτη περίοδο με τους Γκέμπεν και Ρούμπιτ να έχουν από τέσσερα φάουλ και τους Μιλάκνις, Βαστούρια και Λοβέρν να έχουν από τρία. Ο Ντζόκ στο πρώτο του παιχνίδι στην Ευρωλίγκα βρέθηκε στον πάγκο με πέντε φάουλ από την τρίτη περίοδο.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Στην επόμενη έβδομη αγωνιστική η Βιλερμπάν αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπασκόνια (5/11, 21.30) και η Ζαλγκίρις εντός τη Ρεάλ Μαδρίτης (6/11, 20.00).

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Αλιάγα, Κοβάλσκι

Δεκάλεπτα: 23-13, 50-41, 60-57, 74-83