19.2 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ο Γκρέιντζερ «τιμώρησε» τον Ολυμπιακό

Δύο πολύ καλά, ένα μέτριο και ένα... χρήσιμο δεκάλεπτο, είχε το δεύτερο φιλικό του Ολυμπιακού στο Βερολίνο με αντίπαλο την Αλμπα η οποία ήταν η νικήτρια με σκορ 75-69. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πολλά να μάθουν από την τελευταία περίοδο, μεταξύ των οποίων να αντέχουν και στο... ξύλο όταν το επιτρέπουν οι διαιτητές, σίγουρα όμως να μην χαλαρώνουν και την περιφερειακή τους άμυνα αφού η Αλμπα και κυρίως ο Γκρέιντζερ βρήκαν και έκαναν για να γυρίσουν το ματς.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκούρασε σήμερα του Βασίλη Σπανούλη, Γιώργο Πρίντεζη και Ααρον Χάρισον, πάντως, ο Ολυμπιακός είχε δαιμονισμένο ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και πολύ καλές συνεργασίες. Το υπέρ του 21-7 στο δεκάλεπτο μαρτυρά ότι αυτές υπήρχαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τον Χασάν Μάρτιν να κερδίζει τις εντυπώσεις δείχνοντας ότι όσο προσαρμόζεται τόσο και... σταματιέται.

Στο 13' οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ξεφύγει με 28-11, με τον Βεζένκοφ να έχει πάρει τη σκυτάλη στο σκορ, ο ρυθμός ήταν καλός και οι συνεργασίες το ίδια, το ημίχρονο τελείωσε με 38-24 για τον Ολυμπιακό που είχε μόνο σημείο για προβληματισμό τα αρκετά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Η επιθετική άνοδος του Γκρέιντζερ, αλλά κυρίως το σκληρό παιχνίδι που επιστράτευσε η Αλμπα στο τρίτο δεκάλεπτο αποδιοργάνωσε τον Ολυμπιακό, ο οποίος μπορεί να έκλεισε προηγούμενος με 52-44, αλλά ήταν φανερό ότι είχε χάσει τον ρυθμό και το μυαλό του, σε συνδυασμό και με τις πολλές αλλαγές που συνέχιζε σε πρόσωπα και σχήματα ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Η Αλμπα είχε πατήσει δυνατά, συνέχιζε να παίζει σκληρά βλέποντας ότι υπήρχε και διαιτητική ανοχή, όμως, του Ολυμπιακού περισσότερο του έφταιγε η πολύ κακή περιφερειακή του άμυνα για το ότι βρέθηκε στο 36' να χάνει με 61-58 δηλαδή να έχει δεχτεί σερί 17-6! Σε αυτά τα έξι λεπτά είχε υποπέσει και σε έξι λάθη, δείγμα του ότι ελάχιστα πλέον λειτουργούσαν σωστά.

Ο Μπαρτζώκας επανέφερε βασικούς στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Βεζένκοφ έβαλε πόντους, αλλά ο Γκρέιντζερ ήταν ασταμάτητος και αυτός που σφράγισε την επικράτηση της Αλμπα με το τελικό 75-69.

Δεκάλεπτα: 7-21, 24-38, 44-52, 75-69.

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 10(2), Σίβα 9(1), Γκίφι 10(2), Έρικσον 6(2), Ματισεκ 3(1), Σνάιντερ , Ολιντ 2, Φοντέκιο 4, Τίμαν 10(2), Γκρέιντζερ 9(2), Σίκμα 10(1), Λάμερς 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): 6(2), Λαρεντζάκς 2, Κόνιαρης 2, Σλούκας 4 (11 ασ.), Μάρτιν 10 (6 ριμπ., 2 κλ, 1 ασ.), Βεζένκοφ 23(4), Παπανικολάου 5 (1τρ., 4 ριμπ.), Ζαν Σαρλς 10 (4 ριμπ., 1 κόψ.), Τζένκινς, Έλις (6 ριμπ., 2 κοψ.), ΜακΚίσικ 7 (2).