20.5 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ο Βιλντόζα έσπασε την κατάρα, τίτλος για την Μπασκόνια (vids)

Η Μπασκόνια μετά από μια δεκαετία επέστρεψε στην κορυφή! Όπως το 2010 νίκησε την Μπαρτσελόνα στον μονό τελικό στη Βαλένθια, στην τελική φάση του πρωταθλήματος Ισπανίας. Το τελικό 69-67 των Βάσκων ήρθε από τα χέρια του Λούκα Βιλντόζα, τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα!

Οι Βάσκοι έφτασαν στο 9-15 (6’) δείχνοντας να ελέγχουν το παρκέ στα πρώτα λεπτά του τελικού. Η Μπαρτσελόνα όμως δεν έμεινε εκεί. Έκανε ένα γρήγορο 7-0 (16-15, 9’) για να πάρει το προβάδισμα με τον Χίγκινς, φτάνοντας αργότερα και στο +8 (28-19, 15’20’’) με τον Μπράντον Ντέιβις.

Οι Καταλανοί προσάρμοσαν την άμυνά τους, ενώ στην επίθεση βρήκαν λύσεις σε άλλους παίκτες, εκτός από τον Νίκολα Μίροτιτς (είχε βάλει τους έξι πρώτους πόντους της ομάδας, αλλά μετά σιώπησε). Ο Μίροτιτς είχε 3/8 απέναντι στον Σενγκέλια, ο οποίος ούτε αυτός μπόρσε να βοηθήσει επιθετικά την Μπασκόνια μετρώντας 1/6 σουτ στο πρώτο μισό με το πρώτο εύστοχο δικό του δίποντο να καταγράφεται στο 19’10’’.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς αναζήτησε τις δικές της λύσεις, μείωσε με Χάνγκα και Ντιόπ (37-33, 19’40’’) για να κλείσει το πρώτο εικοσάλεπτο 39-33, χάρη στον Κάιλ Κούριτς, ο οποίος είχε οχτώ πόντους σε 8’50’’ με 2/2 τρίποντα! Το σκηνικό άλλαξε με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Με τον Βιλντόζα σε πρώτο πλάνο και τον Ντράγκιτς να συνδράμει οι Βάσκοι βρέθηκαν στο +4 (43-47, 25’30’’), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στην απόλυτη ισορροπία (51-51, 30’).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε (54-58 στο 32'36'', 62-61 στο 34'10'') με την Μπαρτσελόνα να έχει να αντιμετωπίσει μια σημαντική απώλεια: Τον Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος χρεώθηκε με πέμπτο φάουλ πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό η Μπασκόνια είχε ένα +3 (64-67). Με 3/4 βολές του Οριόλα σε διαδοχικές επιθέσεις των Καταλανών το σκορ έγινε 67-67 με 10'' στο ρολόι.

Η Μπασκόνια πήρε το time out, έβγαλε μόνο του τον Βιλντόζα που πήγε για το λέι απ και το 67-69 με 3'' πια να απομένουν. Το σουτ του Χίγκινς δεν βρήκε το στόχο και οι Βάσκοι ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς στο παρκέ της Λα Φοντέτα!