18.5 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ο Αμπρίνες άνοιξε το δρόμο για τον τελικό (vids, pics)

H Μπαρτσελόνα με διαφορετικούς παίκτες πρωταγωνιστές, αλλά τον Άλεξ Αμπρίνες να κλέβει την παράσταση επιθετικά, πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του SuperCopa με το 72-68 επί της Μπασκόνια στον πρώτο ημιτελικό στο Σαντιάγο Μαρτίν της Τενερίφης.

Το 5-0 με το οποίο μπήκαν στο παιχνίδι οι Βάσκοι ανατράπηκε γρήγορα από τους Καταλανούς. Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους απάντησαν με ένα 16-0 για το 5-16 και έδειχναν να έχουν τον έλεγχο με τον Νικ Καλάθη να «μοιράζει» παιχνίδι. Ο Άνταμ Χάνγκα οδήγησε στο +10 (17-27, 13’), η Μπαρτσελόνα έφτασε και στο +13 (20-33, 16’) και κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Ντράγκιτς. Με έξι συνεχόμενους δικούς του πόντους αφύπνισε την ομάδα του. Πίτερς και κυρίως ο Γκεντράιτις πήραν τη σκυτάλη για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (39-39 στο 23’, 42-42 στο 23’40’’).

Τα επόμενα λεπτά ανήκουν στον Άλεξ Αμπρίνες. Με τρία δικά του συνεχόμενα τρίποντα η Μπαρτσελόνα ξέφυγε και πάλι για το 42-53 (26’20’’). Ο Αμπρίνες, ένας παίκτης που ο Πέσιτς πολλές φορές άφηνε στον πάγκο πέρυσι, συνέχισε σουτάροντας και σκοράροντας από την αδύναμη πλευρά για το 44-58 (29’30’’). Η διαφορά έφτασε στο +15 (45-60) με το τέλος της τρίτης περιόδου. Και μια σημείωση: Ο Άλεξ Αμπρίνες σε κάτι λιγότερο από 19 λεπτά σημείωσε 19 πόντους με 5/5 τρίποντα!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο τρίποντα από τον Βιλντόζα (51-60), τον άνθρωπο που είχε σφραγίσει πριν από περίπου τρεις μήνες τη νίκη της Μπασκόνια επί της Μπαρτσελόνα στον τελικό του πρωταθλήματος του 2020. Οι Βάσκοι συνέχισαν, όπως το συνηθίζουν, να παλεύουν, έγιναν και πάλι απειλητικοί (61-65). Ο Πιερία Χένρι με "γκολ φάουλ" έγραψε το 64-69 (37'20'') διατηρώντας το ενδιαφέρον αμείωτο και λίγο αργότερα το 68-71 (39'17'')! Με 24'' για τη λήξη ο Μίροτιτς έκανε airball, αλλά η τάπα του Ντέιβις με 12'' για το φινάλε έδωσε ζωή στην Μπαρτσελόνα. Με 9'' στο ρολόι ο Βιλντόζα έκανε το φάουλ στον Ερτέλ, ο οποίος είχε 1/2 για το 72-68 που ήταν και το τελικό σκορ.

Πίτερς και Βιλντόζα σημείωσαν από 14 πόντους για την Μπασκόνια, ο Γκεντράιτις πρόσθεσε 12. Για τους "μπλαουγκράνα" ο Αμπρίνες σημείωσε 19 πόντους με 5/7 τρίποντα, ο Μίροτιτς πρόσθεσε 13 και έξι ριμπάουντ, ενώ ο Μπράντον Ντέιβις ακολούθησε με 10 όντας καθοριστικός στην άμυνα. Ο Νικ Καλάθης σε 27'11'' είχε 4 πόντους με 1/6 σουτ εντός πεδιάς και οχτώ ασίστ.

Η Μπαρτσελόνα θα περιμένει τον αντίπαλό της από το νικητή της αναμέτρησης Ιμπεροστάρ Τενερίφη-Ρεάλ Μαδρίτης (22.30). Ο τελικός του SuperCopa της Ισπανίας θα διεξαχθεί αύριο (13/9) στις 19.30 στο Σαντιάγο Μαρτίν.

Δεκάλεπτα: 14-22, 28-35, 45-60, 68-72