16.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Ο Ίρβινγκ δεν… κρατιέται (vid)

Ο Κάιρι Ίρβινγκ έκανε ρεκόρ καριέρας με 57π. και οδήγησε τους Κλίβελαντ Καβαλίερς στη νίκη με 128-125 στην παράταση επί των Σαν Αντόνιο Σπερς, εν έτει 2015.

Πριν από πέντε χρόνια, στις 12 Μαρτίου, τα «σπιρούνια» υποδέχθηκαν στο «AT&T Center» τους εκπροσώπους του Οχάιο και ο 28άχρονος γκαρντ που τώρα αγωνίζεται στους Μπρούκλιν Νετς ευστόχησε στο buzzer beater τρίποντο που έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν εν τέλει την επικράτηση. «Αυτό το παιδί είναι καταπληκτικό. Όλοι το γνωρίζαμε, όλοι το είδαμε», είχε παραδεχθεί μετά το τέλος του αγώνα ο Λεμπρόν Τζέιμς.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ είχε ευστοχήσει σε 9π. στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας και σε συνολικά 11π. στην παράταση, για να «σταματήσει» στους 57π. με 10/10 βολές, 13/25 δίποντα και 7/7 τρίποντα, μαζί με πέντε ασίστ και τέσσερα κλεψίματα σε 47’. Δείτε, στο βίντεο που ακολουθεί, ολόκληρη την αναμέτρηση...