27.9 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Ο Άρης το διέπραξε και στο Παλατάκι

Ο Άρης έκανε το 2-0 επί του ΠΑΟΚ με το 75-84 στην Πυλαία και θα είναι η ομάδα που θα προχωρήσει στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άρη. Όχι πως ο αγώνας κρίθηκε μόνο εκεί, αλλά αξίζει να καταγραφεί πως από τα 6μ75 οι γηπεδούχοι είχαν 4/27 και οι φιλοξενούμενοι 11/24 σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε και από δυνατές άμυνες.

Μόνο ως γηπεδούχος δεν φαινόταν ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης .Ο Άρης ήταν αυτός που έδειχνε να κινείται πιο άνετα στο παρκέ βρίσκοντας το στόχο από τα 6μ75 με χαρακτηριστική ευκολία. Το αποτέλεσμα ήταν να φτάσει στο 4-15 (3’25’’), με τον Σούλη Μαρκόπουλο να έχει ήδη πάρει ένα πρώτο γρήγορο τάιμ άουτ βλέποντας την ομάδα του να δέχεται 6/6 επιθέσεις από τον αντίπαλό της. Και γρήγορα επιστρατεύτηκε και ο Νέιθαν Σόμπεϊ, ο οποίος έδωσε άμεσα μια ανάσα στον ΠΑΟΚ με 2/2 τρίποντα (12-17, 5’35’’).  Οι δύο προπονητές είχαν ήδη προχωρήσει σχεδόν στην άκρη του πάγκου τους από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε 18-25, με τον Άρη να έχει προηγηθεί νωρίτερα και με εννέα (16-25, 7’25’’) με γκολ φάουλ του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς.

O ΠΑΟΚ πλησίασε στον έναν πόντο και πάλι (34-35, 16’30’’), αλλά ο Άρης έκλεισε ιδανικά το πρώτο μισό με το βασικό του όπλο να είναι τα σουτ τριών πόντων, αλλά και ο Ντραγκίτσεβιτς: Ο Δημήτρης Πρίφτης είδε τους παίκτες του να έχουν 7/13 τρίποντα και τον Ντραγκίτσεβιτς να μετράει 17 πόντους, για να πάνε στα αποδυτήρια με το 40-52 με τρίποντα του Σέρβου, του Ξανθόπουλου και του Κάμινγκς.

Το παιχνίδι έγινε πολύ πιο σκληρό στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιάνκοβιτς χρεώθηκε με τρίτο φάουλ μετά από τεχνική ποινή που δέχθηκε, ενώ ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με μια ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ φάση, κάρφωσε δυνατά με το ένα χέρι, ξεσηκώνοντας το γήπεδο και ήταν σαν να έδινε το σύνθημα για την αντεπίθεση της ομάδα του. Διαμόρφωσε το 52-59 (25’10’’), ο Κόνιαρης ευστόχησε από τη γραμμή (54-59, 26’15’’) με την πίεση των γηπεδούχων στην άμυνα  να οδηγεί τον Άρη σε λάθη (έφτασε στα 10) και τον Δημήτρη Πρίφτη να παίρνει τάιμ άουτ. Η απάντηση ήρθε (54-63, 27΄), αλλά το επόμενο διάστημα με τον Κάμινγκς να δέχεται και τεχνική ποινή για φλόπινγκ, ήταν υπόθεση του ΠΑΟΚ, μειώνοντας στο 59-63 και ακόμη περισσότερο με την επιστροφή για το τέταρτο δεκάλεπτο (61-63, 30'14'').

Ο Άρης βρήκε πάλι τις απαντήσεις που αναζητούσε με τον ΠΑΟΚ να μετράει πια 4/22 και το σκορ να διαμορφώνεται στο 63-71 (34'20'') και οδεύοντας προς το τέλος στο 68-79 (38'20''). Οι γηπεδούχοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια με τον Αντώνη Κόνιαρη να μειώνει (72-79, 39'). Ο τελικός νικητής όμως δεν επρόκειτο να αλλάξει με τον Άρη να παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση των playoffs.