19.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ο Άκπιναρ δεν κατάφερε να «λυγίσει» την Μπεσίκτας (vids)

Η Μπεσίκτας συνεχίζει την ανοδική της πορεία στο πρωτάθλημα και με ένα ξέσπασμα το τέλος επικράτησε της Μπασακσεχίρ εκτός έδρας με 86-76 για την 12 αγωνιστική.

Η Μπεσίκτας φαίνεται πως βρήκε τον τρόπο και μετά το... μουδιασμένο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα έχει πάρει... μπρος και με την νίκη επί της Μπασακσεχίρ μπήκε στην οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα (5-7) ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 4-8 με αυτή την ήττα να είναι η πέμπτη συνεχόμενη.

Το παιχνίδι από την αρχή ήταν ντέρμπι και αρκετά... ρευστό με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα (28-27) και το ημίχρονο να κλείνει υπέρ της Μπεσίκτας με 54-42. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν (65-65) όμως στην τελευταία περίοδο ο Αλπερέν Σενγκούν το πήρε πάνω του μαζί πετυχαίνοντας double double (29 πόντους και 13 ριμπάουντ) έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Από την άλλη πλευρά πάλευε μόνος του ο Ισμέτ Άκπιναρ, ο οποίος σημείωσε 31 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-27,42-54,65-65,76-86