26.1 C
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024

Ούνικς Καζάν-Μπασκόνια 83-69: Η… διάλυση των Βάσκων (vid, pics)

Η Ούνικς Καζάν έδειχνε ασταμάτηση, έκανε ένα εκληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο και δεν άφησε κανένα απολύτως περιθώριο αντίδρασης στην Μπασκόνια. Στη μάχη των πρώην συμπακτών στην μεγάλη Γιουγκοπλάστικα Σπλιτ ο Περάσοβιτς νίκησε τον Ιβάνοβιτς με το τελικό 83-69 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν καλύτερα και συνέχισαν ακόμη καλύτερα στον αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 24-17, αλλά το επιμέρους σκορ στο δεύτερο ήταν 24-6, χτίζοντας μια μεγάλη διαφορά απέναντι τους Βάσκους, οι οποίοι έπαιζαν χωρίς τον τραυματία Ρόκας Γκεντράιτις. Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 24-17 σε 42-17 (16'25'') και είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Το παιχνίδι είχε κριθεί, οι Βάσκοι προσπάθησαν να πλησιάσουν (79-65, 39'), αλλά η νίκη έμεινε στα χέρια της ομάδας του Βέλιμιρ Περάσοβιτς με το τελικό 84-69.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Η Ούνικς Καζάν έκανε ένα 18-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Μπασκόνια σκόραρε για πρώτη φορά στην εν λόγω περίοδο στο 16'42'' με τον Μπόλντγουιν. Η μεγαλύτερη διαφορά καταγράφηκε λίγο αργότερα, όταν έφτασε στο +29 (48-19, 17'47'').

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Για την έβδομη αγωνιστική σε αυτήν την διπλή εβδομάδα η Ούνικς υποδέχεται τη Ρεάλ Μαδρίτης (29/10) και η Μπασκόνια μένει Ρωσία για τον αγώνα με την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (29/10).

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Ζαμοϊσκι, Κόλιενσιτς

Δεκάλεπτα: 24-17, 48-23, 64-44, 83-69