26.5 C
Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου, 2024

Ούκιτς και Νίκολς «γκρέμισαν» την Μπούντουτσνοστ (vids)

«Δώρο» κορυφής στον Ερυθρό Αστέρα πρόσφερε η Τσεντεβίτα των Ρόκο Λένι Ούκιτς-Ντεμέτρις Νίκολς, υποτάσσοντας με 76-71 την Μπούντουτσνοστ.

Στην Κροατία την... πάτησε η Μπούντουτσνοστ, με την ανώτερη Τσεντεβίτα να επιβάλλεται με 76-71. Το 22-17 της πρώτης περιόδου έδωσε την απαραίτητη ψυχολογία στους γηπεδούχους, οι οποίοι με ηγέτη τον Φίλιπ Κρούσλιν (19 π., 6/9 σουτ) και τον Ντζανάν Μούσα (15 π., 4/5 δ., 7/7 β.) και τους άλλοτε... δικούς μας Ρόκο Λένι Ούκιτς (9 π., 6 ασ.), Ντεμέτρις Νίκολς (10 π., 4 ρ.) να συμβάλλουν επίσης, κατάφεραν να κρατηθούν ακόμη και όταν οι αντίπαλοί τους έκαναν την ανατροπή στην τρίτη περίοδο (56-57), δείχνοντας πως το ματς αυτό δεν μπορούσε να χαθεί. Οι 19 πόντοι με 6 ριμπάουντ του Γκίμπσον, δεν ήταν αρκετοί για τους Μαυροβουνίους.

Στη ΜΖΤ Σκοπίων «ξέσπασε» η Ολίμπια Λιουμπλιάνας μετά την εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ για το Champions League, περνώντας από την έδρα της με το εμφατικό 96-55. Μετά το 39-37 του ημιχρόνου, ένα επιμέρους 5-28 στην τρίτη περίοδο άλλαξε πλήρως το σκηνικό, για να προστεθεί κι ένα 11-31 στην τελευταία, με τους Σλοβένους να κάνουν ίσως το πληρέστερο φετινό τους ημίχρονο, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, προεξάρχοντος του Τζόρνταν Μόργκαν με 16 πόντους και 7/10 δίποντα. Από το «ναυάγιο» των γηπεδούχων διεσώθησαν οι Στογιανόφσκι και Τραϊκόφσκι με 12 πόντους έκαστος.