24.2 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Οριόλα ή τίποτα και επική ανατροπή για την Μπαρτσελόνα

Ο Πιερ Οριόλα, σαν από μηχανής θεός, με τους (μοναδικούς) 3 πόντους που πέτυχε (στο τελευταίο λεπτό), ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή της Μπαρτσελόνα από το -17 και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στην 22η νίκη της.

Η Μπαρτσελόνα πήγε στην κόλαση και γύρισε, επικρατώντας τελικά της εξαιρετικής Μπάγερν Μονάχου με 83-80 στο "Παλαού Μπλαουγκράνα" στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Euroleague. Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον συνήθη ύποπτο Νίκολα Μίροτιτς με 28 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Διαγωνισμό τριπόντων είχαμε στο πρώτο δεκάλεπτο με 8 εύστοχα σουτ εκατέρωθεν και απόλυτη ισορροπία στα σκορ, 21-21. Το πάνω χέρι πήρε η Μπάγερν στη δεύτερη περίοδο, προηγούμενη με +6 (30-36), αλλά η Μπαρτσελόνα έτρεξε σερί 10-0 και τελικά πήγε στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή, 42-41.

Βαβαροί έγιναν το απόλυτο αφενιτκό μετά την ανάπαυλα, ανεβάζοντας τον πήχη της διαφοράς μέχρι και στους 17 πόντους, 65-48 στο 26:20. Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς, κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά στο -11, 68-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

"Φωτιά" πήρε το ματς στην τέταρτη περίοδο. Με τους Μίροτιτς (3 τρίποντα), Κούριτς (2 τρίποντα) και Οριόλα (1 τρίποντο), οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 78-77, 1 λεπτό και 1 δευτερόλεπτο πριν την κόρνα της λήξης. Ακολούθησαν 4 πόντοι από βολές για την Μπάρτσα. Ο Λούτσιτς με κρύο αίμα έγραψε το 81-80, όμως το 1.1" που απέμενε δεν ήταν αρκετό.

Η ΠΤΩΣΗ: Η Μπάγερν ήταν τρομερή για κάτι περισσότερο από 30' λεπτά, όμως δεν άντεξε στην πίεση και το επιμέρους σκορ της τελευταίας περίοδου που ήταν 26-12, της στοίχισε ένα μεγάλο διπλό.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πέρα από τον Νίκολα Μίροτιτς από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε και ο Κόρι Χίγκινς με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από πλευράς ηττημένων, ο Γκεργκ Μονρό  άγγιξε το double double με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, υπέπεσε όμως και σε 4 λάθη.