21.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Ντέρμπι με… ερυθρόλευκα χαμόγελα! (pics+vid)

Ολυμπιακος και ΠΑΟΚ άνοιξαν με ένα συναρπαστικό αγώνα την αυλαία της 5η αγωνιστικής της Α1 κατηγορίας Γυναικών. Οι "ερυθρόλευκές" ήταν αυτές που έφυγαν πανηγυρίζοντας από το βοηθητικό γήπεδο του ΣΕΦ, καθώς επικράτησαν με 64 - 57 του αξιόμαχου "δικεφάλου του βορρά". Το παιχνίδι, το οποίο ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά κατέληξε στην ομάδα του Ολυμπιακό, με τον σύλλογο του Πειραιά να παίρνει την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα, παραμένοντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Ολυμπιακού συντηρούσε καθ'όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης το προβάδισμα της και μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού επέστρεψε δυναμικά στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, φέρνοντας το παιχνίδι στον πόντο (45-44 στα 8.20 πριν το τέλος της αναμέτρησης) και κρατώντας μέχρι και 2:30 λεπτά πριν τη λήξη το παιχνίδι στο καλάθι (53-50). Σε εκείνο το σημείο μίλησε η εμπειρία της Άννας-Νίκης Σταμολάμπρου, με την 25χρονη αθλήτρια του Ολυμπιακού να νικάει το 24άρι και να γράφει με τρίποντο το 56-50, να βγάζει την άμυνα για το ριμπάουντ της Φοντέιν και στην επόμενη επίθεση να έρχεται η Κόστοβιτς και να ανεβάζει τη διαφορά στους 8 πόντους, "κλειδώνοντας" το ματς για την ομάδα του Πειραιά.

Για την ομάδα του κόουτς Παντελάκη, πρωταγωνίστρια ήταν η Σταμολάμπρου με 13, η Κόστοβιτς με 14 και η Ντέιβις με 12, ενώ στην άλλη πλευρά, η Μάντεν έγραψε 17 πόντους, με την Ακλ να ακολουθεί με 15 και την Λέξα με 11.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 33-26, 45-41, 64-57

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 13(2), Σταμάτη 9(3), Αλεξανδρη 2, Σπυριδοπούλου 6(1) Φοντέιν, Νικολοπούλου 8(1), Κόστοβιτς14, Ντέιβις 12.
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Ακλ 15, Μάγιο 9(2), Κιλαζίδου 3(1), Συρρα, Λέξα 11(2), Καρλάφτη 2, Τσαβόνι, Μάντεν 17.