15.8 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ολυμπιακός – Εσπερίδες 132-84: Σαρωτική κατοστάρα για τις «ερυθρόλευκες»!

Ακάθεκτος συνεχίζει ο ο Ολυμπιακός μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών. Η ομάδα του Ολυμπιακού έκαμψε την αντίσταση των Εσπερίδων, κάνοντας ένα παιχνίδι που επιθετικά άγγιξε το τέλειο, σκοράροντας 132 πόντους, για το τελικό 132 - 84!

Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο βοηθητικό γήπεδο του ΣΕΦ στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη συνέτριψε τις Εσπερίδες Καλλιθέας, πίσω από ένα καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο. Οι ερυθρόλευκες έγραψαν 41 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 80 στο ημίχρονο, 4 λιγότερους δηλαδή από την συνολική συγκομιδή της ομάδας της Καλλιθέας!

Η ομάδα του Πειραιά μπορεί να κατέβασε αισθητά τον ρυθμό στο δεύτερο μέρος και να σκόραρε... μόλις 52 πόντους, αλλά κατάφερε να σπάσει το φράγμα των 100 πόντων 2 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου και εν τέλει να τελειώσει το παιχνίδι με την καλύτερη επίδοση της για τη φετινή σεζόν, και μία επίδοση που έρχεται να σπάσει το ρεκόρ πόντων του συλλόγου, ξεπερνώντας τους 121 που είχαν σκοραρει απέναντι στους Πάνθηρες στις 11 Οκτωβρίου για το Κύπελλο Ελλάδος.

Για την ομάδα του Ολυμπιακού ξεχώρισε η Σταμολάμπρου με 27 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ακολούθησαν οι Σπυριδοπούλου με 25 και  Σταμάτη με 22. Με αυτή τους τη νίκη οι "ερυθρόλευκες" έπιασαν στην κορυφή της βαθμολογίας την ομάδα των Χανίων, έχοντας 6 νίκες, 1 ήττα και 13 πόντους σε συνολική συγκομιδή.