24.2 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Οι φωνές του Νερς ξύπνησαν τον Καναδά

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον όγδοο όμιλο ο Καναδάς, ο οποίος στο τελευταίο παιχνίδι του γκρουπ, υπέταξε την Σενεγάλη με 82-60, έχοντας ωστόσο αποκλειστεί από τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά τις ήττες του από Αυστραλία και Λιθουανία.

Οι Καναδοί ξεκίνησαν το παιχνίδι, έχοντας ουσιαστικά στο μυαλό τους μια αγωνιστική αγγαρεία, αλλά οι φωνές του Νικ Νερς που μιλούσαν για ντροπή «don't get embarrassed» στο 9' με το σκορ στο 9-22 για τους Αφρικανούς άλλαξαν την κατάσταση, και τους οδήγησαν σε ένα επιμέρους σκορ 73-38, και στη νίκη.

Συγκεκριμένα η ομάδα του Μουσταφά Γκαγιέ έχοντας σε πολύ κατάσταση στο ξεκίνημα τον Μοχάμεντ Φαγιέ, προηγήθηκε με 9-22 στο 9', με τον πρώην παίκτη των Ίκαρου Καλλιθέας, Πανελευσινιακού, Ρεθύμνου και Προμηθέα Πατρών να έχει 12 πόντους με 3/3 τρίποντα, και το δεκάλεπτο να κλείνει με 11-22 και τους Καναδούς να έχουν 1/8 τρίποντα. Από εκεί και πέρα, και με τον Κόρι Τζόσεφ να παίρνει μπροστά οι νικητές έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 24-6, φτάνοντας στο 33-28, και κλείνοντας το ημίχρονο στο 33-32. Ωστόσο το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καθοριστικό, και έτσι με προσπάθειες του Πάνγκος η διαφορά έφτασε στο +13 (55-42) στο 27', με το παιχνίδι να παίρνει τον δρόμο του ως το φινάλε.

Ο Κόρι Τζόσεφ είχε 24 πόντους με 9/17 σουτ εντός παιδιάς, ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Κέβιν Πάνγκος με 3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Εντυπωσιακός και ο Κεμ Μπίρτς με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 κοψίματα. Για την Σενεγάλη που δεν κατάφερε να φτάσει σε νίκη, ο Μοχάμεντ Φαγιέ είχε 14 πόντους (5/12 σουτ), ενώ το double double πλησίασε ο Μόρις Εντουρ, έχοντας 9 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα : 11-22, 33-33, 59-46, 82-60