17.5 C

Οι Σέρβοι έγραψαν μελανή σελίδα για τους Αμερικανούς

Και πάλι οι Σέρβοι...

Το 2002 ήταν αυτοί που τους άφησαν εκτός της ζώνης των μεταλλίων στην Ινδιανάπολις, και πλέον στην Dongguan της Κίνας, και μετά το 94-89 τους αναγκάζουν να αγωνιστούν για τις θέσεις 7-8, υποχρεώνοντας τους στην χειρότερη κατάταξη της ιστορίας τους σε Παγκόσμιο Κύπελλο, μετά την έκτη που είχαν καταλάβει το 2002. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς από την σειρά της θα περιμένει το νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα σε Πολωνία και Τσεχία, για να διεκδικήσει την 5η θέση.

Έτσι, μετά την Γαλλία και οι Σέρβοι κατάφεραν να βγάλουν στην επιφάνεια τις αδυναμίες της ομάδας που παρέταξε ο Γκρέγκ Πόποβιτς, και ξεκινώντας εντυπωσιακά το παιχνίδι πήραν μια τεράστια διαφορά, η οποία ήταν αρκετή για να φτάσουν στη νίκη. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Αμερικανοί μετά το αρχικό 0-2 δεν προηγήθηκαν ποτέ, ενώ βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο δεκάλεπτο με 32-7, χάρη στα 8/9 τρίποντα των Σέρβων, που είχαν και τον Λούστις με 6/6 βολές, από ισάριθμα φάουλ στο τρίποντο.

Οι ΝΒΑερς των Η.Π.Α «ξύπνησαν» από τον λήθαργο, και έτσι αποφάσισαν να βγάλουν ενέργεια, και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 33-12 στο δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισαν το ημίχρονο στο 40-44,  ενώ πλησίασαν ως και το -2 (59-61) με τρίποντο του Μίτσελ στο 26'. Από εκεί και πέρα ένα τρίλεπτο μπλάκ άουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να ξεφύγει η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς με +10 (78-68) και κράτησε τη νίκη όταν οι Αμερικανοί μείωσαν σε 91-87 με τρίποντο του Ούοκερ στα 59''.

Για τους νικητές που είχαν 15/31 τρίποντα και 26 ασίστ, ο Μπογκντάνοβιτς είχε 28 πόντους με 7/14 τρίποντα και 6 ασίστ αλλά και 28 στο σύστημα αξιολόγησης. Εξαιρετικός ο Βλαντιμίρ Λούσιτς με 15 πόντους και 3/3 τρίποντα. Για τις Η.Π.Α που είχαν 31/71 σουτ, ο Μπαρνς είχε 22 πόντους με 7/11 σουτ, ενώ ο Ουόκερ πρόσθεσε 18 πόντους με 7/11 σουτ και 8 ασίστ.

Διαιτητές : Μαράντσο - Γιου - Καστίγιο

Τα δεκάλεπτα : 32-7, 44-40, 71-68, 94-89