22.3 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Τα προβλήματα κόστισαν «βαριά» ήττα

Η ελλιπής ΑΕΚ δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, που επικράτησε εύκολα με 94-63 και της έδωσε ευκαιρία για... ένα καλό μάθημα.

Η ΑΕΚ είχε σημαντικά προβλήματα στο φιλικό με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι και τα πλήρωσε όλα, με τους «ερυθρολεύκους» να κερδίζουν κατά κράτος με 94-63. Με τις δεδομένες απουσίες των Καββαδά, Σαντ-Ρος και Μωραΐτη, ενώ προστέθηκαν και τα θέματα που αντιμετωπίζουν Γκρίφιν και Ράταν Μέις, αν και οι δύο τελευταίοι αγωνίστηκαν τελικά, η Ένωση δεν μπορούσε να είναι ανταγωνιστική για πολλή ώρα και το κατάφερε για ένα ημίχρονο.

Στα πρώτα οκτώ λεπτά, μάλιστα, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με το σκορ στο 16-15, για να αρχίσει μετά να ανοίγει η «ψαλίδα». Ο Ερυθρός Αστέρας αύξανε σιγά σιγά τη διαφορά, φτάνοντας ως το +11 για το ημίχρονο (42-31). Η επιστροφή από τα αποδυτήρια, τον βρήκε απόλυτο κυρίαρχο απέναντι στη μαστιζόμενη από τα προβλήματα ΑΕΚ, για να φτάσει την απόσταση έως το +34 στα δύο λεπτά πριν από το τέλος (94-60), πριν καταλήξει το ματς στο 94-63.

Δεκάλεπτα: 22-16, 42-31, 72-48, 94-63

Eρυθρός Αστέρας (Τόμιτς): Κέσελ 8 (1), Ράγκλαντ 5, Ραντάνοφ 4, Περπέρογλου 13 (2), Λάζιτς 10 (2), Κόβιτς 6 (1), Σίμανιτς 7, Ντόμπριτς 11 (1), Ότζο 8, Μπαρόν 12 (2), Ρίστιτς 9.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Σάκοτα 10 (1), Τσαλμπούρης 3 (1), Ματσιούλις 15 (3), Μέις 7 (1), Αγραβάνης 4, Γκρίφιν 6 (2), Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος, Χάντερ 14.