16.1 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΟΑ Χανίων – Παναθηναϊκός 68-85: «Πράσινο πάρτι» στην Κρήτη (vid)

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος και νίκησε εύκολα τον ΟΑ Χανίων με 85-68 εκτός έδρας, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα «ανέβηκαν» στους 15 βαθμούς με ρεκόρ 7-1 και συγκατοικούν με τον Ολυμπιακό στη δεύτερη θέση. Στην κορυφή βρίσκονται οι Κρητικές με 16 βαθμούς αλλά ρεκόρ 7-2 κι ένα ματς περισσότερο.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι «πράσινες» έδειξαν τις προθέσεις τους από το πρώτο δεκάλεπτο όταν ξέφυγαν με 25-12.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 44-31 υπέρ της αθηναϊκής ομάδας και πλέον ο ΟΑ Χανίων έψαχνε μία μεγάλη ανατροπή. Προσπάθησε να αντιδράσει όμως στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 52-68 και τα πάντα είχαν κριθεί. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και η κόρνα της λήξης βρήκε το «τριφύλλι» να επικρατεί με 85-68.

Η Γέλενα Λεουτσάνκα πέτυχε double double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Τσάστιτι Ριντ με 22 πόντους, μαζεύοντας και 8 «σκουπίδια». Για τις ηττημένες η Αδαμαντία Ψυχογιού σταμάτησε στους 14 πόντους πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα:

ΠΑΟΚ 14.00 ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα Ευφραιμίδης-Μελανίδης-Χατζημπαλίδης (Πολυχρονίδης Ηλ)

Ζωγράφου 20.00 ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Δάφνη Αγ. Δημητρίου Φραγκούλη-Ζιώγας-Χριστοδουλάκης (Σαμαρτζή)

Λευκάδας 15.00 Νίκη Λευκάδας-Ελευθερία Μοσχάτου Παγώνης-Παζώλης-Καρακώστας (Κανελλόπουλος)