22.6 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Ξεκίνησε… ανάποδα η Λιέτουβος Ρίτας του Μαυροκεφαλίδη

Η Κλαϊπέντας Νεπτούνας έκανε την έκπληξη και το μπρέικ με τη νίκη επί της Λιέτουβος Ρίτας του Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Επικράτησε 84-79 εκτός έδρας και έκανε το 0-1 στη σειρά, όντας καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο Έλληνας διεθνής δεν μπόρεσε να βοηθήσει, καθώς ήταν άστοχος (5π, 1/9 εντός πεδιάς, 2ρ. 2κ. σε 21'14'').

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε 41-41, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +9 στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (54-63, 32’) και στο +12 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (58-70, 35’13’’). Οι γηπεδούχοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να απειλήσουν (65-70, 36’14’’), αλλά η Νεπτούνας απάντησε με τον Σεϊμπούτις (65-74, 37’50’’) και έφτασε στην νίκη με το 79-84. Γκαλντίκας (17) και Ζελιόνις (15) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων, μαζεύοντας αντίστοιχα 6 και 8 ριμπάουντ. Ο Ντελινινκάιτις είχε 10 πόντους και 7 ασίστ. Ο Γκεντράιτις με 18 ήταν ο πρώτος σκόρερ της Λιέτουβος Ρίτας. Από 13 πρόσθεσαν Κράμερ και Πίτερσον με τον πρώτο να μετράει ακόμη 10 ασίστ.

Ο δεύτερος ημιτελικός θα διεξαχθεί στις 30 Μαιου (18.50) στην έδρα της Κλαϊπέντα.

Αύριο αρχίζει και η άλλη σειρά των ημιτελικών με την Ζαλγκίρις Κάουνας να υποδέχεται την Λιετκαμπέλις (29/5, 18.50).