15.8 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

«Ξέσπασε» στην Φινλανδία η Σερβία

«Παρηγοριά» στην αποτυχία αποκλεισμού από την προημιτελική φάση του Ευρωμπάσκετ U18, ήταν η νίκη της Σερβίας επί της Φιλανδίας (82-62).

Η δις πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2017 και του 2018, θα παίξει για την υψηλότερη δυνατή κατάταξη στις θέσεις 9-12, ενώ η Φιλανδία θα προσπαθήσει να αποφύγει τον υποβιβασμό στην Β' κατηγορία, μέσω της 13ης θέσης. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν και το ανταγωνιστικότερο στην διακύμανση του σκορ, καθώς οι Σέρβοι, αναλόγως με τις διαθέσεις τους και βασιζόμενοι στην πληθωρικότερη ποιότητα τους, διαμόρφωναν και την εξέλιξη του αγώνα. Η ήττα αποκλεισμού από την Λιθουανία, πριν από 24 ώρες, περιόρισε σημαντικά τις ατομικές καταχρήσεις προσπαθειών των Σέρβων παικτών, με τρανότερη επιβεβαίωση τις 27 ασίστ και τους τέσσερις, μόλις, πόντους από τον Πουκουσέφσκι σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 24-11, 39-33, 57-46,  82-62

Διαιτητές: Λανζαρίνι (Ιταλία), Σίσι (Αλβανία), Τζεντβίλας (Λιθουανία)