25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Ξέσπασε στην Ανδόρρα η Ρεάλ (Pics, Vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης μετέτρεψε σε περίπατο τον πρώτο προημιτελικό των playoffs της Liga Endesa, όπως δείχνει και το τελικό 107-76 επί της ΜόραΜπανκ Ανδόρρα με τον Σέρχιο Γιουλ να κάνει ρεκόρ στις ασίστ και να ξεκουράζεται σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήταν από τους παίκτες των φιλοξενούμενων που ξεχώρισαν με 16 πόντους (5/6, 2/2 0/3), 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα σε 28'58''.

(Photo ACB)

Στην αρχή φάνηκε πως ο αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες θα ήταν ένα ακόμη ντέρμπι, όπως ήταν και οι τρεις προηγούμενοι, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Η ομάδα του Αντετοκούνμπο έμεινε κοντά στο σκορ ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-19). Αλλά από τη δεύτερη περίοδο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε.

Ο Γιουλ είχε... δημιουργικές τάσεις, μοίραζε την μπάλα στους συμπαίκτες του, τα ριμπάουντ πήγαιναν στα χέρια των παικτών της «βασίλισσας» που έγραψαν μέχρι και τετράποντο με τον Τζέισι Κάρολ στον αιφνιδιασμό και το φάουλ του Θανάση (37-21, 14’). Η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι μεγάλη και πρώτη φορά φάνηκε τόσο έντονα και μέσα στο παρκέ με τον Γιουλ να φτάνει στις 13 ασίστ, ισοφαρίζοντας το ατομικό του ρεκόρ στις ασίστ στο 26’30’’ και δύο λεπτά αργότερα να φτάνει τις 15!

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε ακάθεκτη, δείχνοντας σαν να θέλει να διασκεδάσει τις εντυπώσεις από το τριήμερο στην Πόλη, αλλά και τις προηγούμενες αναμετρήσεις με την ΜόραΜπανκ Ανδόρρα. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, έφτασε στο +26 (85-59, 31’), στο +27 (95-68, 36’), στο +29 (102-93) με τον Τζέισι Κάρολ από τα 6μ75, στο +30 (104-74, 39') και στο +31 (107-76) που ήταν και η τελική διαφορά. Ο Αντετοκούνμπο συνέχισε να μάχεται, παρά το ότι ήταν φορτωμένος και πάλι με φάουλ, ευστοχώντας σε αυτά τα τελευταία λεπτά. Και το τελικό 107-76 να σφραγίζει τον αγώνα.

Η εικόνα των playoffs

Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 1-0. Ο επόμενος αγώνας είναι αύριο 25/5 (21.00)

Μπασκόνια-Γκραν Κανάρια 1-0. Ο επόμενος αγώνας είναι αύριο 25/5 (23.00)

Ουνικάχα Μάλαγα – Ιμπεροστάρ Τενερίφε 1-0. Ο επόμενος αγώνας είναι στις 26/5 (23.00)

Ρεάλ Μαδρίτης – ΜόραΜπανκ Ανδόρρα 1-0. Ο επόμενος αγώνας είναι στις 26/5 (21.00)