24.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Νότια Κορέα – Λιθουανία 57-96: Την ισοπέδωσε και την… έστειλε σπίτι (vid)

Τη δεύτερη νίκη της και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, πήρε η Λιθουανία απέναντι στη Νότια Κορέα, κάνοντας το 2/2 στη φάση των ομίλων του Προολυμπιακού τουρνουά του Κάουνας, και κλειδώνοντας πρόκριση και πρώτη θέση. Αποχαιρετάει με δύο ήττες η Κορέα.

Κανένα πρόβλημα δεν είχε η γηπεδούχος (αν και τυπικά φιλοξενούμενη) Λιθουανία, να επικρατήσει της ομάδας της Νότιας Κορέας. Η ομάδα της Βαλτικής πήρε το προβάδισμα από πολύ νωρίς, χτίζοντας μία διαφορά 12 πόντων (16-28) στην πρώτη περίοδο του αγώνα, η οποία όπως ήταν φυσικό έβαλε τους Λιθουανούς σε ρόλο οδηγού στον αγώνα. Αυτόν τον ρόλο τον εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο και με άλλη μία εκρηκτική περίοδο, την τρίτη, στην οποία σκόραραν 27 πόντους έναντι 9 των αντιπάλων τους, οι Λιθουανοί εκτόξευσαν τη διαφορά στους 33 πόντους (43-76). Το τελικό 57-96 δείχνει τη διαφορά επιπέδου και ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων και σφραγίζει την αντίθετη μοίρα τους, με τη Λιθουανία περιμένει τον δεύτερο του άλλου ομίλου και την Κορέα να τελειώνει άδοξα τις προσπάθειές της στο τουρνουά. Αυτή η νίκη, δίνει στη Βενεζουέλα το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Για τους νικητές Λιθουανούς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιόνας Βαλαντσιούνας με 15 πόντους, προσθέτοντας και 13 ριμπάουντ, ενώ από 13 πόντους είχαν οι Γκριγκόνις και Γιοκουμπάιτις. Από την άλλη, ο Γκούνα Ρα ήταν απελπιστικά μόνος για τους Κορεάτες, με 26 πόντους, ενώ 11 είχε ο Λι Χιουν-Γιουνγκ.