25.5 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Ντε…Κώλωσε η ΤΣΣΚΑ

Με τον Νάντο Ντε Κολό να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του (και) την κρίσιμη στιγμή η ΤΣΣΚΑ παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό, επικρατώντας της Μπαρτσελόνα (92-78)  στη Μόσχα.

Μόλις η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε 75-75, ο Γάλλος που ήταν ήδη εξαιρετικός (παρά το γεγονός ότι έχασε βολή μετά από 220 ήμερες !) πήρε και πάλι πρωτοβουλίες, έβγαλε άμυνα και έκανε στην κόντρα επίθεση το 80-75 δίνοντας το έναυσμα στους γηπεδούχους να τρέξουν ένα σερί 13-0 και να βάλουν τέλος σε κάθε όνειρο των Καταλανών.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα σε όλο το παιχνίδι χωρίς να δείχνουν ανησυχία ακόμα και όταν η Μπαρτσελόνα πλησίαζε στο καλάθι. Οταν όμως οι Καταλανοί ισοφάρισαν 75-75, πέντε λεπτά πριν το φινάλε η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη (που έπαιζε χωρίς τον τραυματία Βοροντσέβιτς) αντέδρασε άμεσα, και έτρεξε ένα σερί 17-3 στον υπολειπόμενο χρόνο φτάνοντας το ρεκόρ της στο 8-2 ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν πολύ χαμηλά στο 4-6 και φυσικά εκτός πλέι οφ μέχρι τώρα.

Οι Καταλανοί έπεσαν ουσιαστικά στο...τρίγωνο των Βερμούδων της ΤΣΣΚΑ το οποίο αποτελούσαν ο Νάντο ντε Κολό, ο Γουίλ Κλάιμπερν και ο  Κόρι Χίγκινς με τον καθένα να δίνει ρεσιτάλ στον τομέα του και συνολικά να σημειώνουν τους 60 από τους 92 πόντους της ομάδας τους.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-39, 66-58, 92-78

Άνθρωπος του αγώνα: Νάντο Ντε Κολό.

Τι και αν έχασε βολή μετά από 7 και πλέον μήνες (και 43/43) ;   Πέτυχε 18 πόντους (με 5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 2/3 βολές), μοιράζοντας και 11 ασίστ,ενώ  μάζεψε 4 ριμπάουντ, έχοντας και 4 κλεψίματα, εκτοξεύοντας στο 30 την επίδοσή του στο σύστημα αξιολόγησης στα 32 λεπτά που αγωνίστηκε. Μάλιστα με τις 11 ασίστ ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Οι 23 ασίστ και τα 11 κλεψίματα ήταν το όπλο της ΤΣΣΚΑ που οδήγησε τη Μπαρτσελόνα και σε 15 λάθη.