14.6 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Νικς στην παράταση, άνετα οι Κλίπερς (vids)

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψαν οι Νιου Γιορκ Νικς, που επικράτησαν με 133-129 στην παράταση των Μέμφις Γκρίζλις, στο «Madison Square Garden».

Οι «αρκούδες» παρατάχθηκαν στη Νέα Υόρκη για την πέμπτη διαδοχική νίκη τους και ήταν μπροστά στο σκορ με 13π. στην τελευταία περίοδο (93-106). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έκαναν την ανατροπή με τον Αρ Τζέι Μπάρετ (20π., πέντε ριμπάουντ) να ισοφαρίζει σε 114-114 στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του ματς και να το στέλνει στο έξτρα πεντάλεπτο, εκεί όπου «μίλησε» o Άλεκ Μπερκς με συνεχόμενους πόντους, για να φθάσει στους 19π. Επίσης 19π. είχε ο Ντέρικ Ρόουζ και «τριπλός» με 15π., δέκα ριμπάουντ και έντεκα ασίστ ήταν ο Τζούλιους Ραντλ.

Ο Τζα Μοράντ (26π., έξι ασίστ) έχασε το σουτ στο φινάλε της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, που θα χάριζε τη νίκη στην ομάδα του. Ο Γιόνας Βαλαντσίουνας έκανε double double με 20π. και δεκατέσσερα ριμπάουντ, ο Ντίλον Μπρουκς σκόραρε 23π. και ο Κάιλ Άντερσον 15π., μαζί με έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Στις λεπτομέρειες κέρδισαν και οι Ιντιάνα Πέισερς τους Ορλάντο Μάτζικ, με 111-106 μες στο «Amway Center», με τον Τι Τζέι Μακ Κόνελ (8π., εννέα ασίστ) να διαμορφώνει με βολές το τελικό αποτέλεσμα. Ο Ντομάντας Σαμπόνις τελείωσε με 16π., δεκαπέντε ριμπάουντ και πέντε ασίστ, ο Νταγκ Μακ Ντέρμοτ με 19π. και έξι ριμπάουντ και ο Άαρον Χόλιντεϊ με 20π. Άστοχοι ήταν οι Κάρις Λεβέρτ (11π. με 4/12 σουτ εντός παιδιάς, εφτά ριμπάουντ) και Μάλκολμ Μπρόγκντον (11π. με 4/14 σουτ).

Ο Τέρενς Ρος με 24π. αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, με το Μο Μπάμπα να έχει άλλους 14π. και έξι ριμπάουντ. Ο Κόουλ Άντονι έμεινε στους 8π. και τα εννέα ριμπάουντ, ο Τσούμα Οκέκε στους 8π., τα έξι ριμπάουντ και τις εφτά ασίστ και ο Ουέντελ Κάρτερ Τζ. στους 8π. και τα εννέα ριμπάουντ, άπαντες με «φτωχά» ποσοστά ευστοχίας.

Στις τέσσερις διαδοχικές έφθασαν τις νίκες τους οι Λος Άντζελες Κλίπερς, 126-109 τους Χιούστον Ρόκετς στο «Staples Center». Ο Πολ Τζορτζ δεν αγωνίστηκε, αλλά ο Καουάι Λέοναρντ ήταν εκεί με 31π., πέντε ριμπάουντ και οκτώ ασίστ, μαζί με τους Ρέτζι Τζάκσον (26π., εφτά ασίστ), Νικολά Μπατούμ (17π.) και Τέρανς Μαν (16π., εννέα ασίστ).

Ο Κρίστιαν Γουντ με 23π. ηγήθηκε επιθετικά των «ρουκετών», με τον Τζασόν Τέιτ να σκοράρει 18π., τον Κέβιν Πόρτερ Τζ. να κάνει double double με 14π. και δεκατρείς ασίστ και το Στέρλινγκ Μπράουν να έχει 15π. και τέσσερα ριμπάουντ.