28.5 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Νικήτρια στο… repeat του τελικού η ΤΣΣΚΑ

Ο τελικός του Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκας του 2019 είδε να διεξάγεται η... φιλική εκδοχή του σήμερα στο Gloria Cup στην Τουρκία. Η εξέλιξη του αγώνα και ο τελικός νικητής δεν είχαν και μεγάλη διαφορά από αυτή του περασμένου Μαϊου, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να φτάνει στη νίκη με 65-63.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε από την αρχή το προβάδισμα και έχτισε μια διαφορά στη δεύτερη περίοδο, όταν έκανε ένα επιμέρους 21-10. Το ημίχρονο έκλεισε 40-25 και συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +16 (54-38, 30’). Το τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε, η Έφες έκανε ένα βήμα μπροστά, μείωσε, αλλά δεν πήρε και τη νίκη που έμεινε στα χέρια των Ρώσων με το τελικό 65-63.

Μπέικερ (11), Τζέιμς (10), Μπολομπόι (9) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ, με τον Κουφό να μετράει 8 πόντους και 7 ριμπάουντ. Πίτερς (14), Ντάνστον (12) και Σίμον (11) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την Αναντόλου Έφες.

Δεκάλεπτα: 19-15, 40-25, 54-38, 65-63