Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024

Νικήτρια στον εμφύλιο η Βαρέζε, συνεχίζει αήττητη η Μπάκεν

Ανατροπή για όσκαρ πέτυχε η Βαρέζε στον Ιταλικό εμφύλιο του FIBA Europe Cup. Αήττητη παρέμεινε στο θεσμό η Μπάκεν, εμφατικές νίκες για Ιρόνι Νες Ζιόνα και Σάρατοφ.

Group I

Στην Σμύρνη έγινε το παιχνίδι της βραδιάς. Η Καρσίγιακα έδειξε να είναι κοντά στην 2η της νίκη καθώς ήταν μπροστά με 75-68 στα μισά της τέταρτης περιόδου. Εκεί οι Γερμανοί της Βούρτσμπουργκ αντέδρασαν με σερί 12-29 πήρε το διπλό αφού πρώτα έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Ο Χούλς σημείωσε 27π ενώ ο Κούκς είχε 18π και 16ριμπ. Χένρι και Γουόκερ πέτυχαν τους 51 από του 87 των Τούρκων.

Στο Κόσοβο η Πρίστινα με οδηγούς τους Μπερίσα και Μπουκίτστου κέρδισε δύσκολα την Σζολνόκι. Δεν έφταναν στους Ούγγρους οι 24π και 19ριμ του Μιλόσεβιτς.

Group J

Χωρίς να ιδρώσει και με όμορφο μπάσκετ η Ιρόνι έκανε το 2/2 στον δεύτερο γύρο του FEC καθώς κέρδισε με 100-73 την Μπάλκαν. Μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησαν φρένο οι γηπεδούχοι για τους οποίους σκόραρα όλοι όσοι έπαιξαν. Ο Χόπκινς με 17π και 8ασ ήταν ο καλύτερος των ηττημένων.

Στην Ουγγαρία η Φέχερβαρ πέτυχε την πρώτης νίκη στον όμιλο. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μόνο στο πρώτο μέρος (41-37 20'). Κάπου εκεί ήρθε η κατάρευση της Λέφσκι  που σημείωσε μόλις 19π σε 20 λεπτά. Τραγική επιθετικά η ομάδα από την Βουλγαρία με 15/39 στα δίποντα και 4/26 τρίποντα. Ο Φρίμαν με 17π ήταν ο πρωταγωνιστής της Φέχερβαρ.

Group K

Νίκη που την κρατά ζωντανή πέτυχε στην Κύπρο η Γκρόνινγκεν. Οι πρωταθλητές Κύπρου πάλεψαν για περίπου 25 λεπτά ωστόσο στην συνέχεια ξέμειναν από δυνάμεις και επιλογές και μοιραία υπέστησαν βαριά ήττα. Οι Ολλανδοί ήταν ορθολογικοί και με μπροστάρη τον Λανς Τζέτερ πήραν το ροζ φύλλο.

Πολλές συγκινήσεις πρόσφερε ο Ιταλικός εμφύλιος του FEC που νικήτρια βρήκε την Βαρέζε. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν απίστευτη ανατροπή στην Σαρδινία γυρνώντας από την κόλαση του 77-55 στο 29'.  Οι Σμίθ και Σκράμπ πέτυχαν 19π για τις δύο ομάδες. Τραγική στο 4ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι.

Group L

Την 18η 100αρα σε 22 αγώνες σε πρωτάθλημα και Ευρώπη πέτυχε η Μπάκεν στο σκανδιναβικό ντέρμπι κόντρα στην Κατάγια στην Φινλανδία. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν απέναντι στην πιο εντυπωσιακή ομάδα της διοργάνωσης και σε καμία περίπτωση δεν διασύρθηκε. Ο Πάλμι με 24π ήταν πρώτος σκόρερ της Κατάγια αλλά και του αγώνα. Ο συνηθισμένος πλουραλισμός επιθετικά για τις αρκούδες.

Την Μπάκεν έπιασε εκ νέου η Σάρατοφ που έδειξε την ανωτερότητα της κόντρα στην Λέιντεν. Ο Γκόλντεν τράβηξε την ομάδα του προς την νίκη καθώς πλησίασε το treble double με τον Σάβοβιτς να βάζει 16 στο ντεμπούτο στο FEC. Ντε Γιόνγκ και Γουότσον πέτυχαν από 17π για την Λέιντεν.

Κατάγια - Μπάκεν Μπέαρς 89-104

Λέιντεν - Σάρατοφ 72-97