25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Νίμπουρκ, ετοιμάσου!

Με εξάρσεις και χωρίς να κρατήσει το πόδι πατημένο στο γκάζι, η ΑΕΚ νίκησε με 95-79 στο ΟΑΚΑ τον Κολοσσό στον πρώτο αγώνα της μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας και έδειξε ότι είναι έτοιμη για τον πρώτο αγώνα της για τη φάση των "16" του BCL με τη Νίμπουρκ, που θα γίνει την Τετάρτη στην Αθήνα. Οι ψηλοί της Ένωσης είχαν όλοι πολύ καλοί απόδοση, με εξαίρεση τον Δημήτρη Μαυροειδή, που τραυματίστηκε ελαφρά στο κεφάλι στο πρώτο ημίχρονο και έπαιξε ελάχιστα, καθώς δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλο στο δεύτερο μέρος. O Κολοσσός προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός, είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά και αμυντικό πρόβλημα.

Δύο σερί που έτρεξε η ΑΕΚ, στο τέλος της πρώτης περιόδου και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης, ήταν αυτά που εδραίωσαν το προβάδισμά της στο πρώτο ημίχρονο και της επέτρεψαν να προηγηθεί με μια καλή διψήφια διαφορά (44-33).

Το 11-0 στα τελευταία 3,5 λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου τής έδωσε τη δυνατότητα να ξεπεράσει το μέτριο ξεκίνημά της και να βάλει για τα καλά κάτω τον Κολοσσό (22-13), ο οποίος είχε αρχίσει τον αγώνα καλά, προσέχοντας την άμυνά του και με τον Τζόουνς να δημιουργεί αρκετά προβλήματα μέσα στη ρακέτα. Πρωταγωνιστής σε αυτό το σερί ήταν ο Κέβιν Πάντερ με δύο συνεχόμενα τρίποντα, που ξεμπλόκαραν το επιθετικό παιχνίδι της ΑΕΚ και άνοιξαν την άμυνα του Κολοσσού. Ο Πάντερ έδειξε και πάλι να συνυπάρχει καλά στην πεντάδα με τον Χάρις, ωστόσο φάνηκε και πάλι πως όταν σκοράρει ο ένας, ο άλλος σιωπά.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου ο Κολοσσός με τον Ραμόν Χάρις να δυσκολεύει αφάνταστα τον Σάκοτα κατάφερε να πλησιάσει στους 3 πόντους (27-24), αλλά μετά έκανε 5 λεπτά να πετύχει ξανά καλάθι. Η ΑΕΚ έπαιξε εξαιρετική άμυνα, με τον Ξανθόπουλο, που έπαιξε 13 λεπτά στο πρώτο μέρος ξεκουράζοντας τον Γκριν ο οποίος είχε φορτωθεί γρήγορα με δύο φάουλ, να είναι παίκτης-κλειδί. Όχι μόνο γιατί πίεσε πολύ στην περιφέρεια, αλλά και διότι πήγε πολύ καλά και στην οργάνωση του επιθετικού παιχνιδιού. Με τον Σάκοτα να σκοράρει από μακριά και τον Καββαδά να κάνει τη δουλειά του μέσα στη ρακέτα, η ΑΕΚ έτρεξε ένα δεύτερο σερί 10-0 και στο 17΄ήταν μπροστά με 37-24, ενώ αντέδρασε σωστά στη συνέχεια όταν ο Κολοσσός προσπάθησε να επιστρέψει (37-31).

Με τον Τζέιμς να χτυπάει την αμυντική αδυναμία του Τσαλμπούρη (ο νεαρός στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ ως αντίπαλος ήταν τρακαρισμένος και δεν μπόρεσε να δείξει τίποτα, παίζοντας πάντως ως "4άρι" και όχι ως σέντερ που τον έβαζαν στην ΑΕΚ) και τον Χάντερ να επανέρχεται φουριόζος από τον πάγκο, η ΑΕΚ αποκατέστησε το προβάδισμά της διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με ένα τρίποντο του Τζέιμς κι ένα φοβερό coast to coast κάρφωμα του Χάντερ, που εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 πόντους (49-33) στο 22' κι από εκεί και πέρα η ΑΕΚ άρχισε να παίζει με το μυαλό στο πώς θα διαχειριστεί αυτή τη τη διαφορά. Κάτι που αρχικά φάνηκε να αποδίδει, καθώς ο Κολοσσός δυσκολευόταν να βρει επιθετικές λύσεις, όμως μετά το 25' ξεπετάχτηκε ο Σχίζας. Με 7 συνεχόμενους πόντους βοήθησε την ομάδα της Ρόδου να εκμεταλλευτεί κάποιες κακές επιθετικές επιλογές της Ένωσης και να μειώσει στους 6 πόντους (54-48) στο 26'.

Το παιχνίδι ήταν φανερό ότι δεν είχε τελειώσει, καθώς ο Κολοσσός αναθάρρησε και πλησίασε κι άλλο (57-53) με ένα τρίποντο του Παπαδάκη, αλλά ένα ακόμα τρίποντο του Λαρεντζάκη κι ένα κλέψιμο και κάρφωμα μετά του Τζέιμς, επανέφεραν τη διαφορά στους 9 πόντους (62-53). Στα τελευταία δύο λεπτά της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ βρήκε ξανά την αμυντική συνοχή της και προηγήθηκε με 65-56.

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου "ξύπνησε" κι ο Μάικ Γκριν, που είπε να κάνει κι αυτός αισθητή την παρουσία του, έτσι η ΑΕΚ στο 33' ξέφυγε κι άλλο από τον Κολοσσό (76-60), ο οποίος είχε πλέον αμυντικό πρόβλημα, καθώς και η κούραση έπαιζε το ρόλο της. Η διαφορά ανέβηκε και στους 17 πόντους (79-62 στο 34'), καθώς ο Σάκοτα ήταν συνδεδεμένος με το αντίπαλο καλάθι και από εκεί και μετά η ΑΕΚ έκανε διαχείριση δυνάμεων φτάνοντας εύκολα στη νίκη. Ο Κολοσσός δεν είχε τη δύναμη να επιχειρήσει ανατροπή ούτε όμως και τις λύσεις απέναντι στην άμυνα της Ένωσης.

ΨΗΛΟΙ ΓΙΑ ΦΙΛΗΜΑ: Όλοι οι ψηλοί της ΑΕΚ, που πήραν ικανό χρόνο συμμετοχής, τα πήγαν πολύ καλά, αλλά αν έπρεπε να διαλέξουμε δύο, θα στεκόμαστε στους Ντελρόι Τζέιμς και Βασίλη Καββαδά. O πρώτος ήταν εξαιρετικός στην τρίτη περίοδο, διάστημα κατά το οποίο η ΑΕΚ εδραίωσε το προβάδισμά της και έκοψε οριστικά κάθε διάθεση του Κολοσσού για αντίσταση. Ο Αμερικανός έδωσε πολλές επιθετικές λύσεις, ενώ και στην άμυνα ήταν... βράχος. Ο Καββαδάς άρπαξε την ευκαιρία, είχε πολύ καλή παρουσία και στις δύο πλευρές του παρκέ και έδειξε ότι μπορεί να παίζει κι αυτός ρόλο στο παιχνίδι της ΑΕΚ μέσα στις ρακέτες.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Παρα το ότι ο Κολοσσός είχε αρκετά καλά ποσοστά (49% εντός παιδιάς), έκανε 19 λάθη, σε αντίθεση με την ΑΕΚ, που έκανε μόλις 8. Έτσι δεν μπόρεσε να φανεί τόσο ανταγωνιστικός έχοντας πετάξει στα σκουπίδια τόσο πολλές επιθέσεις.