21.1 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Νίκη της ΑΕΚ στο φιλικό ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ (pics)

Αν και στις αρχές Σεπτεμβρίου και με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται με προβλήματα, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ έδειξαν διάθεση και αναμετρήθηκαν στα ίσια μέχρι το τέλος του φιλικού αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν από λίγη ώρα στο PAOK Sports Arena. Η «Ένωση» επικράτησε με 83-77 χάρη στην καλή εικόνα της στην τρίτη περίοδο και με τον Ταϊρίς Ράις να κάνει ανεπίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα της.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με απουσίες. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε διαθέσιμους τον Μαργαρίτη και τους τραυματίες Χέρντον και Μήτρου-Λονγκ ενώ η ΑΕΚ παρουσιάστηκε δίχως τους Ματσιούλις, Γιάνκοβιτς, Λοτζέσκι και Κατσίβελη.

Ο ΠΑΟΚ μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (15-15), ήταν πιο παραγωγικός στην επίθεση στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου με πέντε πόντους (45-40). Η ΑΕΚ όμως κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο, στη διάρκεια της οποίας έκανε επιμέρους σκορ 30-14, ξέφυγε με 11 (59-70) και παρότι ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει, κατάφερε να κρατήσει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 45-40, 59-70, 77-83.
ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 15 (2), Λοβ 11 (2), Γκρίφιν 16 (1), Κακλαμανάκης 13, Καραγιαννίδης, Ιατρίδης, Καμπερίδης 6 (2), Παπαντωνίου 3, Τέρνερ 13 (2).
ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 12, Ράις 16 (2), Λάνγκφορντ 14 (2), Χρυσικόπουλος 12 (1), Ζήσης 6, Γόντικας 1, Γκίκας 14 (2), Μωραίτης 5 (1), Μαυροειδής 3.