20.4 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Νίκη στην παράταση και στο νήμα

Μία βολή της Καρλάφτη σε νεκρό χρόνο ήταν αρκετή για να δώσει στην Εθνική Νέων Γυναικών τη δεύτερη νίκη της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας που διεξάγεται στο Εϊλάτ. Η Ελλάδα επιβλήθηκε 52-51 της Σλοβακίας στην παράταση. Αύριο

Μοιρασμένα ήταν τα «καλά» δεκάλεπτα για τις δύο ομάδες. Η Ελλάδα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα, φτάνοντας στο 6-12 (6’30’’). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Η δεύτερη περίοδος ήταν η χειρότερη για την ελληνική ομάδα και το επιμέρους 15-4 λέει πολλά για την εικόνα στο διάστημα αυτό.

Το ημίχρονο έκλεισε 24-16 και ο Γιάννης Γερεουδάκης είδε τις παίκτριές του να μπαίνουν με άλλη διάθεση και... προθέσεις για το δεύτερο μισό. Το 30-22 (23’) έγινε 34-35 (27’25’’) με τις Φασούλα, Βιντσιλαίου και Ντάνου. Η Κολλάτου ανέλαβε να οδηγήσει την Ελλάδα στην τέταρτη περίοδο.

Οχτώ συνεχόμενοι δικοί της πόντοι  «έστειλαν» το σκορ από το 37-35 (30’30’’) στο 37-43 (33’), με τη Φασούλα να διαμορφώνει το 40-47 (36’). Η Σλοβακία όμως εκμεταλλεύτηκε κάποια άστοχα σουτ της ελληνικής ομάδας, βρήκε δρόμο προς το καλάθι και κατάφερε να ισοφαρίσει (47-47) με ½ βολές από την Ματεϊτσίκοβα.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση με τη Σλοβακία να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (51-47). Η Ντάνου με εύστοχο σουτ εντός πεδιάς και η Φασούλα με 2/2 βολές ισοφάρισαν (51-51) με 33’’ για το τέλος. Ένα φάουλ που κέρδισε η Καρλάφτη ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη στην Ελλάδα, καθώς η μία βολή στην οποία ευστόχησε ήταν αρκετή για το δεύτερο θετικό αποτέλεσμα στη διοργάνωσης της ελληνικής ομάδας με το 52-51.

Διαιτητές: Τσέκοφ, Βιτκάουσκας, Μουάλεμ

Δεκάλεπτα: 9-12, 24-16, 34-35, 47-47 (κ.α.), 51-52

Σλοβακία (Σούγια): Χορβάτοβα 11, Ματεϊτσκοβα 5, Χάσκοβα 3, Λέλκες, Σεντλάκοβα 1, Κοβατσίκοβα 7, Μιστίνοβα 9, Ντουμπένοβα 6, Ρεμενάροβα 9

Ελλάδα (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 3, Στεφάνου, Βιντζιλαίου Α., Κολλάτου 10 (9 α, 5ρ),  Βιντσιλαίου Στ. 4 (13ρ), Ντάνου 10 (11κλ, 6 α, 5ρ), Γεροστεργίου, Καρλάφτη 5, Δανδουλάκη, Δημητριάδη, Φασούλα 20 (8ρ)