34.9 C
Δευτέρα, 24 Ιουνίου, 2024

Νίκη ο Ολυμπιακός, τις εντυπώσεις ο Χολαργός (pics)

Ο Χολαργός κατάφερε να κλέψει τις εντυπώσεις στο ΣΕΦ, ειδικά με την απόδοσή του στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από την μεταξύ τους αναμέτρηση για δεύτερη φορά σε τέσσερις μέρες. Το τελικό 88-78 του έδωσε τη νίκη στην πρεμιέρα της Basket League.

Όλα έδειχναν στα πρώτα λεπτά πως οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να περάσουν ένα εύκολο απόγευμα. Με πρωταγωνιστή και πάλι τον Νίκολα Μιλουτίνοφ και τον Βασίλη Σπανούλη να δημιουργεί έφτασαν στο 13-4 (4’). Το τάιμ άουτ του Άρη Λυκογιάννη άλλαξε τα πάντα στο παρκέ. Σε λιγότερο από τρία λεπτά διαμορφώθηκε το 13-13 (6’30’’) με τον Ζερμέν Λαβ σε πρώτο πλάνο.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε με τον Τουπάν να έχει μπει στην εξίσωση (29-22, 10’30’’). Η απόσταση έφτασε και στο +14 (40-26, 13’45’’) με τον Μιλουτίνοφ. Τα τρίποντα Τουπάν και Γκος οδήγησαν στο +19 (51-32, 18’) και ο Γιάνις Τίμα με... τετράποντο έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (55-34, 18’34’’) με το ημίχρονο να κλείνει 58-36.

Ο Χολαργός είχε 2/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και μπήκε με 3/3 στο δεύτερο, αλλαγές στην άμυνα και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (63-54, 25’12’’) με το Λαβ. Από την άλλη οι αντίστοιχοι αριθμοί του Ολυμπιακού στα λάθη ήταν τρία σε όλο το πρώτο ημίχρονο και τρία στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου! Όλα αυτά οδήγησαν στο 67-61 (28’). Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν από το 23’12’’ ως το 27’ «άποντοι», ενώ από το 27’ ως το 30’ ευστόχησαν μόνο από τη γραμμή (6/7) βολές με το επιμέρους 12-28 να σφραγίζει την τρίτη περίοδο για τον πολύ αποτελεσματικό (και εύστοχο) Χολαργό.

Η απόσταση μεγάλωσε στην τέταρτη περίοδο (75-64, 31'30'') με τον Χολαργό όμως να συνεχίζει να κάνει το δικό του παιχνίδι και να απειλεί. Οι "ερυθρόλευκοι" όμως κράτησαν το προβάδισμα, διατήρησαν μια σχετική απόσταση και έφτασε στη νίκη με το 88-78.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο της αναμέτρησης είχε 8/14 τρίποντα (57% κοινώς) και ήταν αυτό που τον βοήθησε να «ξεκολλήσει» όταν ο Χολαργός έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Και το θέμα δεν είναι απλά πως μπήκαν τα σουτ, αλλά πως βγήκαν «ελεύθερα» μέσα από καλή κυκλοφορία και συνεργασίες. Στο ίδιο διάστημα οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/9 (22%).

ΤΟ ΡΕΚΟΡ: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έκανε ατομικό ρεκόρ στην Basket League. Το προηγούμενο ήταν οι 20 πόντοι στον περσινό αγώνα με τα Τρίκαλα εκτός έδρας. Αξίζει να σημειωθεί πως σε 12'46'' στο πρώτο ημίχρονο είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα. Οι 20 πόντοι είναι το ατομικό του ρεκόρ στην Ευρωλίγκα, σε αγώνα με την Αναντόλου Έφες.

ΠΡΩΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ: Ο Βασίλης Σπανούλης ευστόχησε για πρώτη φορά από τη γραμμή με 44'' για τη λήξη. Το 2/2 ήταν αρκετό για να τον φέρει πρώτο στην κατηγορία με τις περισσότερες εύστοχες βολές στην ιστορία του πρωταθλήματος. Έφτασε τις 1401 και προσπέρασε τον Άγγελο Κορωνιό.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Άξελ Τουπάν, εν αναμονή και της επιστροφής του Κώστα Παπανικολάου, μπορεί να εξελιχθεί από τα κλειδιά για τον Ολυμπιακό και το δείχνει παιχνίδι με παιχνίδι όλο και περισσότερο. Η προσήλωσή του στην άμυνα και η ικανότητα να ακολουθεί και να μαρκάρει και χαμηλά και ψηλά, αλλά και η... ποικιλία με την οποία μπορεί να επιτεθεί τον κάνουν ένα από τα σημαντικότερα κομμάτια του παζλ.

Διαιτητές: Σχινάς, Ψαριανός, Μαλαμάς

Δεκάλεπτα: 27-22, 58-36, 70-64,  88-78