22.2 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Νίκη ομάδας για τον ΠΑΟΚ

Χρειάστηκε η ώθηση του ΜακΦάντεν, αλλά για τον ΠΑΟΚ αυτό που μέτηρσε τελικά για να φτάσει ως τη νίκη απέναντι στα Τρίκαλα, που του έβαλε (πολύ) δύσκολα με το 97-86 στην Πυλαία, η λέξη «κλειδί» είναι μία: Ομάδα. Ο Κέλσι Μπάρλοου είναι «Σαλονικιός», ο ΠΑΟΚ ήταν ανάμεσα στις πρώτες εικόνες που είδε στη ζωή του και ήταν λογικό να νιώθει... σαν στο σπίτι του στην Πυλαία. Και το έδειξε κιόλας, οδηγώντας τα Τρίκαλα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, φτάνοντας στο ημίχρονο να έχει ο ίδιος 15 πόντους και η ομάδα του να κοιτάζει στα ίσια τους γηπεδούχους (43-43). Και όλα αυτά υπό το βλέμμα του μπαμπά Κένεθ, αλλά και παλιών γνώριμων όπως ο Νίκος Σταυρόπουλος. Ο ΠΑΟΚ μπήκε με ένα 7-0 στον αγώνα, επέστρεψε άμεσα όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, μετατρέποντας το 10-11 (5’) σε 24-18 (8’30’’) με τον έτερο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, τον ΜακΦάντεν. Τα Τρίκαλα όμως είχαν καταφέρει να βάλουν δύσκολα στον Σούλη Μαρκόπουλο και στους παίκτες του, έχοντας τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο (27-33 στο 13’, 30-37 στο 14’, 37-41 στο 17’20’’). Ο αγώνας ήρθε σε ισορροπία στα μισά της διαδρομής (43-43) με τον ΠΑΟΚ να δείχνει να «ξυπνά» μετά τα μισά της τρίτης περιόδου πια και το 50-57 (25’), όταν με ένα 9-0 αρχικά και ένα 19-7 συνολικά, έφτασε στο +5 (69-64, 30’) και λίγα λεπτά αργότερα στο +7 και πάλι για πρώτη φορά από την έναρξη της αναμέτρησης (78-71, 33’). Τα φάουλ «βάρυναν» για τους φιλοξενούμενους, ο ΠΑΟΚ έπαιξε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, για να ανοίξει η διαφορά (94-82, 37’32’’) και να φτάσει στη νίκη με το 97-86. Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ήταν αυτό που λέμε «ομαδική» νίκη. Ο Μακ Φάντεν είχε τον πρώτο λόγο και έδωσε ουκ ολίγες λύσεις, αλλά στα δύσκολα σημεία του αγώνα, μίλησαν διαφορετικοί πρωταγωνιστές για τον ΠΑΟΚ, βοηθώντας τον να φτάσει στη νίκη. ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Καλά ποσοστά, ειδικά για εκτός έδρας παιχνίδι περισσότερες νίκες στη μάχη των ριμπάουντ, αλλά τα 18 λάθη που έκαναν έπαιξαν το δικό τους πολύ μεγάλο ρόλο για τα Τρίκαλα στην Πυλαία. Και από την άλλη τέσσερις παίκτες που είχαν από 16 πόντους και πάνω για τον ΠΑΟΚ...   Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ: