19.1 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Νίκη με τα χίλια ζόρια

Ο Ήφαιστος του Σωτήρη Μανωλόπουλου αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι και η ΑΕΚ χρειάστηκε να κουραστεί πολύ για να καταβάλει την αντίστασή του, να νικήσει με 74-68 και να παραμείνει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Basket League. Ένα σερί 13-0 υπέρ της Ένωσης στις αρχές της τελευταίας περιόδου ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα. Η ΑΕΚ είναι εμφανές πως τελεί ακόμα υπό το σοκ των απωλειών του Σαντ Ρος και του Γκίκα και περιμένει την ενσωμάτωση του Νίκου Ζήση για να λύσει μερικά από τα προβλήματά της.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να παίξει λίγο διαφορετικά σε σχέση με άλλα παιχνίδια, επιχειρώντας να χτυπήσει περισσότερο μέσα στη ρακέτα, ωστόσο αντιμετώπισε δύο προβλήματα. Την αφλογιστία του Λάνγκφορντ, που αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από την αντίπαλη άμυνα, και την ευστοχία των παικτών του Ηφαίστου. Οι Γκίλμπερτ και Σμιθ "πυροβολούσαν" έξω από τη γραμμή του τριπόντου και μετά τα πρώτα 5 λεπτά η ομάδα της Λήμνου πήρε μια διαφορά 6-7 πόντων, την οποία διατήρησε με αυξομειώσεις ως το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δοκίμαζε διάφορα σχήματα, αλλά ο Σωτήρης Μανωλόπουλος έδειχνε απόλυτα προετοιμασμένος και προϊόντος του χρόνου δοκίμασε και κάποιες σύνθετες άμυνες, που προκάλεσαν επιπλέον προβλήματα στην Ένωση. Η ΑΕΚ κατάφερε με καλή άμυνα να ισοφαρίσει 26-26 στο 15', αλλά η αντίδραση του Ηφαίστου ήταν άμεση και εντυπωσιακή. Καθοδηγούμενος από τον σπουδαίο Τζέρι Σμιθ έτρεξε μέσα σε 1,5 λεπτό σερί 9-0 και ξαναπέρασε μπροστά με 35-26, ενώ το ίδιο έκανε και όταν η ΑΕΚ, με τον Λάνγκφορντ να επιστρέφει στην πεντάδα και να δίνει λύσεις, μείωσε και πάλι 35-32 στο 18'.

Αυτή τη φορά ήταν ο Μολντοβεάνου αυτός που βγήκε μπροστά και με 5 δικούς του αναπάντητους πόντους το σκορ έγινε 40-32 υπέρ του Ηφαίστου λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο έληξε με 42-35.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ αποφάσισε να πιέσει περισσότερο στην άμυνα, όχι μόνο στην περιφέρεια, αλλά και στο χαμηλό ποστ προκειμένου να χαλάσει το παιχνίδι του Έβανς. Ο Λάνγκφορντ αφυπνίστηκε για τα καλά και με τη βοήθεια του Χρυσικόπουλου στο σκοράρισμα η Ένωση περάσε μπροστά με 46-44 στο 25'. Ο Ήφαιστος πάντως δεν το έβαλε κάτω. Πίεσε κι αυτός σωστά στην άμυνα, παρά το ότι είχε χάσει την ευστοχία του στα τρίποντα, βρήκε λύσεις μέσα στο καλάθι από τους Έβανς και Τσαϊρέλη και στο 29' ήταν και πάλι μπροστά με 51-50.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, η ΑΕΚ ξέσπασε. Από το 29' ως 33' έτρεξε ένα σερί 13-0, πέρασε μπροστά με 63-51 και έγινε αφεντικό του αγώνα. Εκτός του Λάνγκφορντ, κρίσιμη συμβολή σε αυτό το σερί είχαν ο Τολιόπουλος, που σκόραρε 5 σερί πόντους, και ο Ματσιούλις, ο οποίος έκανε πολλή βρώμικη δουλειά στην άμυνα και μάζεψε όλα τα ριμπάουντ. Ο Ήφαιστος επέμεινε, με τους Χάμοντς και Έβανς μείωσε ξανά 66-60 στο 37' και δεν το έβαλε κάτω ούτε όταν η ΑΕΚ με τον Λάνγκφορντ μπήκε στο τελευταίο λεπτό προηγούμενη με 68-62.

Εκμεταλλευόμενη τη... μερική αστοχία των Λάνγκφορντ και Γιάνκοβιτς στις βολές, αρχικά με τον Γκίλμπερτ και στη συνέχεια με γκολ φάουλ του Μολντοβεάνου στα 22'' πλησίασε στο καλάθι (70-68)! Το παιχνίδι πήγε αναπόφευκτα στις βολές, ο Ματσιούλις με δύο εύστοχες έκανε το 72-68 και το επόμενο τρίποντο του Ηφαίστου ήταν άστοχο, με αποτέλεσμα ο αγώνας να τελειώσει εκεί. Η ΑΕΚ πήρε με πολύ κόπο τη νίκη που χρειαζόταν.