19 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Νίκη με οδηγό τον Σλούκα η Φενέρ (vids)

Η Φενέρμπαχτσε βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στον εκτός έδρας από την Μπουγιούκτσεκμετσέ, αλλά με μια αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και οδηγό τον Κώστα Σλούκα έφτασε στη νίκη με το τελικό 68-92.

Η Φενέρ βρισκόταν στο 22' στο -9 (45-36). Όσους πόντους σημείωσε στα πρώτα αυτά 22 λεπτά σημείωσε στο επόμενο δεκάλεπτο για να φτάσει στο 59-72! Η διαφορά αυξήθηκε ακόμη περισσότερο, για να φτάσει τελικά η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς σε μια άνετη νίκη, την οποία χρειαζόταν και βαθμολογικά και ψυχολογικά.

Το ντεμπούτο του στον αγώνα έκανε και ο Μάλκολμ Τόμας και μάλιστα στην αρχική πεντάδα. Άφησε το παρκέ με οχτώ πόντους και εξι ριμπάουντ σε 11'24''.

Ο Κώστας Σλούκας άφησε τον αγώνα με double double με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ. Ο Μελίχ Μαχμούτογλου σημείωσε 23 πόντους, ενώ στους 17 πόντους σταμάτησε και ο Βέστερμαν, ο οποίος έδειχνε μέχρι τώρα παροπλισμένος από τον Ομπράντοβιτς.