34.9 C
Δευτέρα, 24 Ιουνίου, 2024

Νίκη η Βαλένθια, κορυφή η Τενερίφη (Video)

H Βαλένθια κατάφερε να "χαρίσει" την έκτη ήττα στην Ιμπεροστάρ Τενερίφη, η οποία έχασε στο σπίτι της με το τελικό 62-65 για την 25η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη, αλλά οι γηπεδούχοι παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Γιώργος Μπόγρης, παίζοντας και πάλι με ενοχλήσεις στην πλάτη, έμεινε στο παρκέ 21'21'' και είχε 8 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Μόνο τυπικό ισπανικό μπάσκετ δεν είδαμε στο πρώτο μισό του αγώνα. Σκληρές άμυνες, αρκετά λάθη, επιθέσεις που ήταν στο όριο των 24’’. Αλλά και πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες. Και χαρακτηριστική αστοχία, ειδικά από τα 6μ75. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι η Βαλένθια έφτασε στους 10 πόντους στο 14’ της αναμέτρησης (14-6 το πρώτο δεκάλεπτο). Και ελάχιστες θεαματικές φάσεις. Για την ακρίβεια μόλις μία: Αυτή...

Και ο λόγος που δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ με μεγαλύτερη διαφορά των εννέα πόντων (18-9, 13’20’’) ήταν τα πολλά ριμπάουντ που είχε καταφέρει να μαζέψει (13-24 στο ημίχρονο).

Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε είχε πρόβλημα να φτάσει στο καλάθι, απέναντι στη σκληρή άμυνα των φιλοξενούμενων και στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου έχασε και το προβάδισμα με τη Βαλένθια να κάνει ένα 9-0 (18-18, 17’45’’). Πολύτιμος σε αυτή την αντεπίθεση ο Ρομέιν Σάτο, ο οποίος ποστάροντας δύο φορές έγραψε το 20-21, για να έρθει ο Σαν Εμετέριο με γκολ φάουλ να κάνει το 20-24.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε 100% με την επιστροφή στο παρκέ. Τα τρίποντα άρχισαν να μπαίνουν, ο αγώνας απέκτησε ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 25-32 (22’25’’) και ο Μπόγρης ανέλαβε να «ξεκολλήσει» επιθετικά την ομάδα του, σημειώνοντας έξι σχεδόν συνεχόμενους πόντους με τη διαφορά να παίρνει τη μικρότερη δυνατή τιμή της (34-35).

Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε προσπέρασε με τον Τιμ Αμπρομάιτις (43-42), αλλά με τη λήξη της τρίτης περιόδου ο Σαν Εμετέριο πέταξε την μπάλα, σχεδόν από τη μία άκρη του γηπέδου στην άλλη και αυτή του έκανε το χατήρι βρήκε το στόχο, στέλνοντας τη Βαλένθια στο +2 (43-45, 30’).

Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα (49-48, 31’20’’), αλλά ο Πέδρο Μαρτίνεθ είδε τους παίκτες του να φτάνουν στο +5 (49-54 στο 33’ και 52-57 στο 33’30’’) με τον Ντούμπλιεβιτς να μετρά 4/5 τρίποντα και τον Ράφα Μαρτίνεθ να τον μιμείται για το +6 (54-60, 35'). Η Τενερίφη προσπάθησε να επιστρέψει, πλησίασε (60-62, 38’25’’).

Ο Ντούμπλιεβιτς από τη γραμμή έκανε το 60-64 με 30'' για το τέλος με τον Σαν Μιγέλ να γράφει το 62-65. Με δύο δέκατα του δευτερολέπτου να απομένουν, η Βαλένθια πήρε τάιμ άουτ, η μπάλα βγήκε έξω από την επαναφορά και η Ιμπεροστάρ Τενερίφη ευστόχησε με αυτόν τον τρόπο που θα δείτε, αλλά όχι εμπρόθεσμα...