20.4 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Νίκη επί της Τυνησίας, ανησυχία για Λο

Νικηφόρο ήταν το πρώτο από τα δύο φιλικά που θα δώσει στο Τόκιο η Γερμανία πριν πάει στην Κίνα για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Επικράτησε με 89-70 της Τυνησίας, ωστόσο ο ομοσπονδιακός προπονητής Χένρικ Ρεντλ ανησυχεί, διότι στο πρώτο ημίχρονο ο Μάοντο Λο στραβοπάτησε και αποχώρησε κουτσαίνοντας, δίχως να μπορέσει να επιστρέψει στον αγώνα.

Ο Τυνήσιοι με τον Σαλάχ Μεϊρί να κάνει μεγάλο παιχνίδι απέναντι στους Γερμανούς ψηλούς (30π., 13ρ., 3κοψ.) είχαν το προβάδισμα σε μεγάλο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο οι Γερμανοί στο τέλος του κατάφεραν να προηγηθούν (42-35) και στο δεύτερο ημίχρονο επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους μεγαλώνοντας τη διαφορά.

Ο Αντρέας Ομπστ με 17 πόντους, οι Μαξ Κλέμπερ και Πάουλ Τσίπσερ (15 έκαστος) και Ντένις Σρέντερ (14π., 7ασ.) ήταν οι καλύτεροι παίκτες της Γερμανίας στο παιχνίδι, που έγινε στην περίφημη Σαϊτάμα Αρίνα, το γήπεδο δηλαδή όπου το 2006 η Εθνική μας είχε πετύχει την ιστορική νίκη επί των ΗΠΑ στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.