22.3 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Νίκη επί της Μέγκα Λεξ, ανησυχία για Γκρίφιν!

Η κακοδαιμονία που κατατρέχει την ΑΕΚ από το Ζλάτιμπορ δεν την εγκατέλειψε ούτε στο Βελιγράδι. Μπορεί η Ένωση να κέρδισε τη Μέγκα Λεξ με 104-97, όμως στη διάρκεια της τελευταίας περιόδου τραυματίστηκε ο Μάλκολμ Γκρίφιν στο αριστερό γόνατο και αποχώρησε! Τρεις πλέον οι τραυματίες στην ΑΕΚ (Καββαδάς και Σαντ-Ρος οι άλλοι δύο) και η ανησυχία είναι εύλογη.

H AEK κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα μετά την πρώτη περίοδο, κυρίως χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Γιόνας Ματσιούλις, προηγήθηκε και με διαφορές που άγγιξαν τους 13 πόντους, όμως στο τέλος ο αγώνας έγινε... θρίλερ κυρίως για δύο λόγους.

Αφενός υπήρξε φθορά από φάουλ, καθώς οι διαιτητές μάλλον σφύριζαν εύκολα προκαλώντας σε πολλές περιπτώσεις τη μήνη του Λούκα Μπάνκι. Η ουσία ήταν πως αποβλήθηκε κάποια στιγμή ο Βινς Χάντερ με 5 φάουλ. Αφετέρου χτύπησε ο Γκρίφιν.

Έτσι στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Ένωση υποχρεώθηκε να παίξει χωρίς πέντε παίκτες της! Τους Χάντερ, Γκρίφιν, τους τραυματίες Σαντ-Ρος, Καββαδά και τον διεθνή Λαρεντζάκη. Φυσικό ήταν να αποδιοργανωθεί και να δώσει το δικαίωμα στη σερβική ομάδα να μειώσει τη διαφορά και να πλησιάσει στο -4.

Όμως στο κρίσιμο τελευταίο 1,5 λεπτό ο Ράταν-Μέις με γκολ φάουλ και ο Ντούσαν Σάκοτα με βολές διατήρησαν το προβάδισμα της ΑΕΚ και της επέτρεψαν να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-27, 45-55, 73-83, 97-104

Μega Bemax (Μιλόγεβιτς): Μουσίντι 13 (1), Γιάνγιτς 3 (1), Μαριάνοβιτς 11, Άσκεριτς 8 (1), Μοκόκα 12 (2), Μπιτάντζε 27, Στάνιτς 6, Μίσκοβιτς 8 (1), Φούντιτς 9.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 2 (8 ασ. – 4 κλεψ.), Σάκοτα 16, Τσαλμπούρης 9 (1), Ματσιούλις 23 (6 τρ. – 7 ριμπ.), Μέις 19 (7 ασ. – 7 λάθη), Αγραβάνης, Γκρίφιν 7 (1), Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 8, Γιαννόπουλος 6, Χάντερ 14.