25.8 C
Δευτέρα, 1 Ιουλίου, 2024

Νίκη για τον Βλάντο, ήττα για Φώτη – Βασιλειάδη (pics, vids)

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς και η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα προχώρησαν με νίκη στην 13η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος με το 99-91 επί της Μπιλμπάο. Ο Φώτης Κατσικάρης και ο Κώστας Βασιλειάδης και η Ιμπεροστάρ Τενερίφε ηττήθηκαν εκτός έδρας από την Φουενλαμπράδα με το τελικό 79-68. Εντός έδρας πήρε τη νίκη και η Εστουδιάντες με το 95-67 επί της Ομπραντόιρο Η Μούρθια πήρε την έκτη της νίκη στην ACB και ήρθε εκτός έδρας με το 77-73 επί της Σαραγόσα.

H Σεβίλλη έκανε μια ακόμη έκπληξη με τη νίκη της εκτός έδρας επί της Γκραν Κανάρια με 90-83, ενώ μακριά από το σπίτι της πήρε νίκη και η Σαν Πάμπλο Μπούργος με το 88-81 επί της Μπανταλόνα.

Σαραγόσα – Μούρθια 73-77

Η Μούρθια ξεκίνησε καλύτερα εκτός έδρας (16-22, 10'), αλλά σταδιακά οι γηπεδούχοι άρχισαν να ισορροπούν το παιχνίδι, ανεβάζοντας ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και στα τελευταία λεπτά για να πλησιάσουν στον έναν πόντο (70-71, 38'17''). Ένα αντιαθλητικό του Τουμπά στον Γιάνις Μπλουμς έδωσε το δικαίωμα στη Σαραγόσα και να προηγηθεί (73-71). Ο Τουμπά απάντησε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα, ο Σοκό σημείωσε τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 73-77, δίνοντας ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση νίκη. Νιλ και ΜακΚάλεμπ σημείωσαν 14 και 12 πόντους αντίστοιχα, ο Βαρνάδο πρόσθεσε 11 και ο Γιάνις Μπλουμς 10 και 8 ριμπάουντ για τους γηπεδούχους. Ο Κλέβιν Χάνα σημείωσε 17 πόντους, ο Κέβιν Τουμπά πρόσθεσε 14 και ο Οβιέ Σοκό είχε 11, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ για την ομάδα του Ίμπον Ναβάρο.

Η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα αν και είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης απειλήθηκε από την Μπιλμπάο, που πήρε και το προβάδισμα (78-79, 35'35'') με τον Μουμπρού και έφτασε στο 79-81 (37') με τον Πέρε Τόμας. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 10-0 και τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να διαμορφώνει το 89-81 (38'30'') και το παιχνίδι να κλείνει με το τελικό 99-91. Ο Γέλινεκ σημείωσε 23 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ. Σε διψήφιο αριθμό σταμάτησαν και οι Φερνάντεθ 15, Μπλάζιτς 13, Σούμα 13 και Ντιανέ 12. Ο Τόμας και ο Ταμπού σημείωσαν από 16 πόντους, Ντέβιν Τόμας και Μουμπρού πρόσθεσαν από 14.

Εστουδιάντες-Ομπραντόιρο  95-67

Η Εστουδιάντες είχε από τα πρώτα λεπτά τον πρώτο λόγο στον αγώνα με την Ομπραντόιρο και έφτασε τελικά και στην νικη χωρίς απειληθεί σε κανένα σημείο της αναμέτρησης ως το τελικό 95-67. Πέντε "φοιτητές" είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτους στη λίστα τους Μπριθουέλα και Μπράουν που σημείωσαν από 14 πόντους. Για την Ομπραντόιρο ο Τόμας είχε 13 πόντους και 11 πρόσθεσε ο Μπέντζιους.

Φουενλαμπράδα – Ιμπεροστάρ Τενερίφε 79-68

Η Φουενλαμπράδα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, βρήκε τα μεγάλα σουτ όταν τα είχε ανάγκη και πήρε την εντός έδρας νίκη από την Ιμπεροστάρ Τενερίφε με 79-68. Οι γηπεδούχοι άντεξαν στις αντεπιθέσεις της ομάδας του Φώτη Κατσικάρη, η οποία όμως δεν βρέθηκε και στην καλύτερή της μέρα επιθετικά. Σμιτς και Πόποβιτς σημείωσαν 18 και 17 πόντους αντίστοιχα για την Φουενλαμπράδα με τον δεύτερο να μετράει 5/6 τρίποντα. Μάικ Τόμπεϊ και Νίκολας Ριτσότι είχαν 24 και 21 αντίστοιχα για την Ιμπεροστάρ Τενερίφε. Ο Κώστας Βασιλειάδης σε 22'25'' είχε 6 πόντους, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Γκραν Κανάρια - Σεβίλλη 83-90

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η Σεβίλλη πήρε το προβάδισμα στο παιχνίδι με την Γκραν Κανάρια εκτός έδρας και βρήκε μια πολύτιμη γι' αυτήν νίκη, δείχνοντας πως μετά το κακό ξεκίνημα βρίσκεται πια σε καλό... φεγγάρι με την αλλαγή προπονητή και τις αλλαγές στο έμψυχο δυναμικό. Ο Ράιαν Κέλι σημείωσε 20 πόντους και πρόσθεσε 6 ριμπάουντ, ο Μπλέικ Σίλμπ πρόσθεσε 13, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ, Φράντς και Γκολούμποβιτς ακολούθησαν με 11 έκαστος. Ο Σίλι σημείωσε 11 πόντους για την Γκραν Κανάρια και από 10 πρόσθεσαν οι Όλιβερ, Έρικσον, Μπάεζ, Μέκελ και Πατσέτσνικς.

Πολύτιμη νίκη και για την Σαν Πάμπλο Μπούργος με 88-81 επί της Μπανταλόνα και μακριά από την έδρα της. Η νεοφώτιστη στην ACB φαίνεται πως βρίσκει τα... πατήματά της στην κατηγορία των μεγάλων και έκανε την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Γουέινς, Βιδάλ και Τζόρνταν σημείωσαν 18, 17 και 15 πόντους αντίστοιχα για τους γηπεδούχους. Ο Ντίον Τόμπσον με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ο Σάιθ πρόσθεσε 13 και ο Σράινερ 11.