17.1 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Νίκη για την οικοδέσποινα Κίνα στην πρεμιέρα (vid+pics)

Η Κίνα επικράτησε με 70-55 της Ακτής Ελεφαντοστού, που άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο, και ξεκίνησε έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον Α' όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η οικοδέσποινα Κίνα, υπό το βλέμμα του πρεσβευτή της FIBA Ντιρκ Νοβίτσκι αλλά και του προέδρου της κινεζικής Ομοσπονδίας Γιάο Μινγκ, νίκησε παρότι ζορίστηκε απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού στο πρώτο ημίχρονο.

Η επιλογή τελικά του ομοσπονδιακού τεχνικού Λι Ναν-ο οποίος έχει ως άμεσο συνεργάτη του τον Γιάννη Χριστόπουλο- να αλλάξει σε ζώνη την άμυνα της ομάδας του κατά τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου αποδείχτηκε καθοριστική για τη συνέχεια του αγώνα.

Το ημίχρονο έκλεισε με ισοπαλία 29-29 αλλά  με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι Κινέζοι, έτρεξαν ένα γρήγορο σερί 6-0 κλείνοντας τελικά το 3ο δεκάλεπτο στο +10 (51-41). Η συνέχεια του ματς κύλησε χωρίς εκπλήξεις με την Κίνα να αυξάνει μάλιστα το προβάδισμά της, με πρωταγωνιστή τον Γιανγιάν Γι (19 π.) και να παίρνει τη νίκη με 70-55.

Διαιτητές: Γενέρ Γιλμάζ (Τουρκία), Μπόρις Κρέγιτς (Σλοβενία), Χαργιά Γιαλαντρί (Ινδονησία)

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 29-29,51-41,70-55

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.