24.2 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Νίκη από το -24 η Φενέρ, εύκολα η Έφες (Vids)

Φενέρμπαχτσε, Αναντόλου Έφες και Νταρουσάφακα πήραν τις νίκες που ήθελαν στην 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος Τουρκίας, άλλη πιο εύκολα, άλλη πιο δύσκολα. Η Φενέρμπαχτσε αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Γκάζιαντεπ του Στέφανου Δέδα, ενώ η Αναντόλου Έφες, αντίπαλος του Ολυμπιακού νίκησε εύκολα την Τραμπζόνσπορ.

H Γκάζιαντεπ κατάφερε να αιφνιδιάσει την Φενέρμπαχτσε, φτάνοντας να προηγηθεί 59-35 στην Κωνσταντινούπολη στα μισά της αναμέτρησης με 9/13 τρίποντα. Η εικόνα άλλαξε άρδην με την επιστροφή στο παρκέ και την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβτις να φτάνει στο 50-59 με ένα σερί 15-0 και λίγο αργότερα στο 57-64 (28’) με τον Κώστα Σλούκα.

Η πίεση σε όλο το γήπεδο, η βελτιωμένη άμυνα έδωσε εύκολα καλάθια στη Φενέρ, όπως και οι δεύτερες ευκαιρίες μέσα από επιθετικά ριμπάουντ, για να μειώσει ακόμη περισσότερο (63-68, 31'30''). Τα λάθη που είχε αποφύγει η Γκάζιαντεπ στο πρώτο ημίχρονο, διαδέχονταν το έναν το άλλο με τον Σλούκα να μειώνει ακόμη περισσότερο και τον Ντατόμε να γράφει το 71-72 (33') με ένα επιμέρους 37-12 στο δεύτερο εικοσάλεπτο από τους γηπεδούχους. Ο Λουίτζι Ντάτομε ισοφάρισε (84-84) και έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην ομάδα του (87-84, 38'20'') με γκολ φάουλ.

Μπογκντάνοβιτς και Κάλινιτς σφράγισαν τη νίκη ως το τελικό 97-92.

Η Αναντόλου Έφες πήρε τη νίκη χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία από την Τραμπζονσπορ με 100-77 και 15/24 τρίποντα. Κοινώς 62,5%! Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς αγωνίστηκε χωρίς τον Χάνεϊκατ, ο οποίος όπως τονίζουν πάντως από την Τουρκία θα είναι έτοιμος για τη σειρά των πλέι οφ με τον Ολυμπιακό που αρχίζει την Τετάρτη.

Η Νταρουσάφακα τα βρήκε δύσκολα απέναντι στην Καρσίγιακα εκτός έδρας. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος βρισκόταν στο -8 (88-80), τρία λεπτά πριν τη λήξη στο -5 (89-84) και κάπου εκεί Μπατούκ και Ουαναμέικερ ανέλαβαν δράση για το 90-90 (38’14’’). Ο Γκριν είχε ½ βολές, ο Σκοτ Ουίλμπεκιν βρήκε με τη σειρά του το στόχο για το 90-92 (38’30’’), ακολούθησε ένα μπαράζ άστοχων προσπαθειών, μέχρι να φτάσει ο Τζέιμς Άντερσον στη γραμμή και να γράψει τελικά το 90-95.

Τα αποτελέσματα

Φενέρμπαχτσε-Γκάζιαντεπ 97-92 (Μπογκντάνοβιτς 26, Ντατόμε 19, Βέσελι 18, Κάλινιτς 14, Σλούκας 9 - Τζέφερσον 25, Χέισλιπ 20, Ντένμον 15, Ράουτινς 12, Τσέρι 12)

Αναντόλου Έφες-Τραμπζονσπορ 100-77 (Οσμάν 20, Ερτέλ 19 (5 α), Πολ 13 (7 α), Ντάνστον 13 (6ρ), Γκρέιντζερ 11 – Γκριν 25, Χάρντι 25)

Καρσίγιακα-Νταρουσάφακα 90-95