27.5 C
Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

Νίκη από τα αποδυτήρια για το Λαύριο

Εντυπωσιακή πρεμιέρα στην Stoiximan.gr Basketleague για το Λαύριο που επικράτησε την Κύμης 78-65   έχοντας ουσιαστικά καθαρίσει το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε της αντίπαλου του με 27-10 !

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους όταν ξέφυγαν γρήγορα με 10 πόντους (12-2 με τρίποντο του Μέιερ) παίζοντας εξαιρετική και βγάζοντας πολλούς αιφνιδιασμούς. Η διαφορά εκτοξεύτηκε αρχικά στο +17  (27-10) στο φινάλε του δεκαλέπτου  με τους γηπεδούχους ουσιαστικά να τελειώνουν το ματς από τα...αποδυτήρια, ενώ στη συνέχεια το σκορ ανέβαινε συνέχεια (30-11 και 35-15 στο 14'  με νέο τρίποντο αυτή τη φορά του Μακένζι Μουρ που ήταν και εκ των πρωταγωνιστών του Λαυρίου).

Η Κύμη που σχεδόν δεν είχε εμφανιστεί στο γήπεδο, προς το φινάλε του ημιχρόνου έβγαλε αντίδραση και με σκόρερ τους Ο' Μπράιαν και Τρέιλορ μέσα σε ένα τετράλεπτο σημείωσε σερί 10-2 και μείωσε στους -12

(37-25, 18'18")  με το Λαύριο πάντως να κρατάει μια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων στο ημίχρονο (41-27).

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πόντους από την περιφέρεια στο τρίτο δεκάλεπτο κυρίως με τον Σμίθ ρίχνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στους 11 πόντους (50-39 κοντά στο 28') αλλά το Λαύριο έβρισκε τρόπους να συντηρεί τη διψήφια διαφορά όπως με το τρίποντο του Νίξον (55-41 στο 29').

Ακόμα και όταν οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έκαναν την ύστατη προσπάθεια (μειώνοντας σε 62-51 με κάτι λιγότερο από επτά λεπτά για το φινάλε) οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 10-4 και κράτησαν άνετα τη νίκη.

. Τα δεκάλεπτα: 27-10, 41-27, 55-42, 78-65.

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Μακένζι Μούρ με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ έκανε μεγάλη δουλειά για το Λαύριο και έβαλε δύσκολα στην Κύμη.

Με τη γλώσσα των αριθμών:  Με 4/20 τρίποντα και 16 λάθη η Κύμη ήταν δύσκολο να περιμένει κάτι καλύτερο παρά το γεγονός ότι είχε παραπάνω ριμπάουντ έστω οριακά (32 έναντι 29).  Το Λαύριο από την πλευρά του βρήκε περισσότερες λύσεις από τα 6.75  όπου είχε ποσοστό 38% (11/29) και μάλιστα είχε ξεκινήσει με 5/8 εκεί που "καθάρισε" ουσιαστικά το παιχνίδι.