17.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Νίκησε Φάρο και απουσίες ο Ολυμπιακός (pics)

Ο ΓΛ Φάρος τον ταλαιπώρησε αρκετά, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη που ήθελε βρίσκοντας λύσεις παρά τις απουσίες του σε διαφορετικούς παίκτες και στο 46% από τη γραμμή των τριών πόντων, ως το τελικό 83-95 για την 25η αγωνιστική της stoiximan.gr Basket League. Παρά την ήττα και με τη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Πανιωνίου η ομαδα της Λάρισας παρέμεινε στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους φιλοξενούμενους και μπήκαν στο παιχνίδι με ένα 11-4 (4’30’’), αναζητώντας το γρήγορο καλάθι μετά τον αιφνιδιασμό. Ο Ολυμπιακός αναζήτησε τις δικές του απαντήσεις, οι οποίες σε πρώτη φάση ήρθαν με τους Σπανούλη – Παπανικολάου (11-11, 6’50’’) και στη συνέχεια με τους Ουίλτζερ (14-17, 9´40´´) και Μπόγρη (19-27, 14’’), την ώρα ο Φάρος είχε επιλέξει να παίξει με Διαμαντάκο και Μαραγκό μαζί.

Οι Θεσσαλοί συνέχισαν την δική τους προσπάθεια, επέστρεψαν στο παιχνίδι με τον Μπαρτ να μειώνει στους τρεις (26-29, 15’32’’) και τον Μπάντερ όμως να χρεώνεται με τρίτο φάουλ (14’50’’). Αυτός που άρχισε να.... πυροβολεί κατά βούληση ήταν ο Μπόμπι Μπράουν, ο οποίος σημείωσε 11 συνεχόμενους πόντους (παρένθεση ένα σουτ του Ουίλτζερ) για το 30-41 (17’50’’). Ο Νώντας Παπαντωνίου ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, χρεώθηκε με τεχνική ποινή (33-42, 18’18’’), για να κλείσει ο ίδιος την ψαλίδα στον έναν πόντο (48-49, 23’17’’) από τα 6μ75 και πάλι.

Ο Μπαρτ που έδωσε τον τόνο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτός που έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον ΓΛ Φάρο μετά τα πρώτα λεπτά (50-49, 24’). Ο Ολυμπιακός επέστρεψε γρήγορα και το αντιαθλητκό του Μπαρτ του έδωσε το δικαίωμα να φτάσει στο 52-61 (27’), πηγαίνοντας αυτός πια στην πίεση με τους Σπανούλη, Ρόμπερτς, Παπανικολάου, Μπόγρη και Στρέλνιεκς στην πεντάδα του. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παλεύουν (59-63, 28’43’’), ο Μπόγρης έστειλε τη διαφορά στο +8 (60-68, 29’40’’), αλλά ο Παπαμακάριος έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο όπως είχε κλείσει και το δεύτερο με ένα σουτ τριών πόντων, σχεδόν στην εκπνοή (63-68). Ο Μπράουν και στη συνέχεια ο Μπράουν ήταν αυτοί που ανέλαβαν να γράψουν τον επίλογο ουσιαστικά στον αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει στο +19 (71-90, 36'30'') και τη νίκη να σφραγίζεται με το τελικό 83-95.

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΣΟΥΜΑΝΗ: Οι τρεις "μικροί" του Ολυμπιακού βρήκαν χρόνο συμμετοχής στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όταν πάτησαν παρκέ ο Βασίλης Τολιόπουλος, ο Νίκος Αρσενόπουλος, αλλά και ο Ανδρέας Τσουμάνης, ο οποίος έκανε την δική του πρεμιέρα στην Α1 Ανδρών.

ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ: Ο Βασίλης Σπανούλης έγινε όπως πάντα δεκτός με χειροκρότημα στη Λάρισα, η οποία είναι η δική του πόλη, η γενέτειρά του.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με τη... μισή ομάδα απούσα: Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ, Τιλί, Αγραβάνης είναι τραυματίες, ενώ στην Αθήνα έμεινε ο Ιωάννης Παπαπέτρου για να πάρει χρόνο ξεκούρασης.

Διαιτητές: Φούφης, Τσώνος, Τζήμα

Δεκάλεπτα: 14-17, 38-44, 63-68, 83-95