25.3 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Νίκησε την Ούνικς και πάει τελικό ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 70-66 της Ούνικς Καζάν και για πρώτη φορά θα βρεθεί στον τελικό του "Αλεξάντερ Γκομέλσκι", όπου αύριο θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Προμηθέας Πάτρας. Για πρώτη φορά αγωνίστηκε για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ο Νίκολα Μιλουτίνοφ (10π,. 13ρ), ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» έμοιαζαν να βελτιώνονται όσο κυλούσε ο χρόνος. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ (17-12) στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά προσπέρασαν με τον Σπανούλη στη δεύτερη (20-22, 13’33’’). Τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ήταν μια σκυταλοδρομία ανάμεσα στις δύο ομάδες σε ότι αφορά το προβάδισμα για να «σφραγιστεί στο 36-37.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στην τρίτη περίοδο. Προηγήθηκε (38-42, 22’20’’) με το πρώτο καλάθι του Μπράντον Πολ στον αγώνα, βρέθηκε στο 47-47 (29’), αλλά έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (48-58, 30’20’’) με τον Κώστα Παπανικολάου και λίγο αργότερ στο +13 (48-61, 32΄) με τρίποντο από τον Πάντερ.

Η Ούνικς Καζάν έκανε περίπου ένα τρίλεπτο να ευστοχήσει στην τέταρτη περίοδο. Σημείωσε όμως τέσσερις συνεχόμενους πόντους (52-61, 32’46’’) και στη συνέχεια μείωσε ακόμη περισσότερο (61-65, 36’15’’) με τον Κώστα Καϊμακόγλου και ένα σερί 7-0 από τους Ρώσους. Η ασίστ του Μιλουτίνοφ στον Κουζμίνσκας διαμόρφωσε το 61-67 (39΄). Ο ΜακΚόλουμ μείωσε (66-67) με 33΄΄ για το τέλος μετά από φάουλ του Λιθουανού. Ο Μιλουτίνοφ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά το δικό του σουτ, ευστόχησε, πήρε το "γκολ φάουλ" με 8'' για τη λήξη, γράφοντας το 66-70 που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 17-12, 36-37, 48-56,

Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Μόργκαν 8, ΜακΚάλουμ 11, Τάιους 10, Κλιμένκο 4, Ουζίνσκι 2, Σμιθ 17, Μάντζαρης 3, Πάλσον 2, Κολεσνίκοφ, Καϊμακόγλου 9

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πάντερ 14, Πολ 3, Κόνιαρης, Σπανούλης 8, Τσέρι, Μιλουτίνοφ 10, Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 7, Κουζμίνσκας 4, Ρούμπιτ 6, Χαπ