19.6 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Νίκησε την Νταρουσάφακα, ανησυχεί για Ντατόμε (vids)

Η Φενέρμπαχτσε κέρδιζε έδαφος απέναντι στην Νταρουσάφακα όσο περνούσε η ώρα. Κράτησε σταθερά το προβάδισμα στα χέρια της παίζοντας εκτός έδρας, αλλά έχτισε μια μεγάλη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη με 87-72. Το μυαλό όμως του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρίσκεται στον Λουίτζι Ντατόμε, τον οποίο είδε να αποχωρεί κουτσαίνοντας στο 31’30’’ της αναμέτρησης, δείχνοντας πως πονάει, «κρατώντας» το δεξί του πόδι οδεύοντας προς τα αποδυτήρια.

Ο Κώστας Σλούκας σε 22’41’’ που αγωνίστηκε είχε πέντε πόντους (1/3, 2/2), επτά ασίστ και άλλα τόσα κερδισμένα φάουλ. Ο Ντατόμε με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ, ο Μελίχ Μαχμούτογλου ακολούθησε με 13, ο Έρικ Γκριν πρόσθεσε 11 και ο Γιαν Βέσελι 10. Ο Τζέρεμι Έβανς με 16 (τραυματίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και μέχρι να βρεθεί στον πάγκο ήταν ο καλύτερος παίκτης της Νταρουσάφακα), ο Στάντον Κιντ με 15 και ο Ζάνις Πέινερς με 14 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων.