16.1 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Νίκησε και σκέφτεται Προμηθέα η Βενέτσια (vids)

Η Βενέτσια πήρε τη νίκη που ήθελε και χρειαζόταν από τη Φορτιτούντο Μπολόνια με 80-70 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, λίγο πριν αρχίσει να σκέφτεται την αναμέτρηση με τον Προμηθέα στην Πάτρα για το EuroCup. Με νίκη προχώρησε και η Βίρτους Μπολόνια με το 90-60 επί της Πιστόια, αλλά και η Κρεμόνα που επικράτησε εκτός έδρας της Τρεβίζο με 94-84.

Ο Μάικλ Ουάτ με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Βενέτσια, ο Αριέλ Φιλόι πρόσθεσε 16 και ακολούθησε ο Μάικ Μπράμος με 14 πόντους, τρία ριμπάουντ, τρεις ασίστ και μία τάπα σε 28'.

Η Βίρτους Μπολόνια έδειξε από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό στον αγώνα με την Πιστόια σε ένα παιχνίδι στον οποίο ο Σάσα Τζόρτζεβιτς βρήκε ευκαιρία και να ξεκουράσει παίκτες. Ο Τζιαμπάολο Ρίτσι με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων και ο Φίλιπο Μπάλντι Ρόσι ακολούθησε με 14. Γκέινς, Μάρκοβιτς, Χάντερ, Κουρνό, Γκέινς, Ουίμς όλοι έπαιξαν κάτω από 20 λεπτά.

Ο Ίθαν Χαπ μπορεί να έμεινε στους 22 πόντους που είχε σημειώσει στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ήταν αρκετό για να κρατήσει την ομάδα του όρθια στο διάστημα αυτό και να τη βοηθήσει να φτάσει στην εκτός έδρας νίκη. Η Τρεβίζο κατάφερε να τον σταματήσει στο δεύτερο μισό, αλλά αυτό έδωσε μεγαλύτερη ελευθερία στους συμπαίκτες του που οδήγησαν την Κρεμόνα στη νίκη με τον Σόντερς να φτάνει στους 18 πόντους.